Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 6 stycznia 2010 r., sygn. II FSK 1276/08

Zwolnienie od podatku, o którym mowa w art. 4a ust. 1 u.p.s.d. ma zastosowanie do nabycia własności rzeczy i praw majątkowych, które nastąpiło po dniu 31 grudnia 2006 r.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jan Rudowski, Sędziowie NSA Aleksandra Wrzesińska - Nowacka, WSA del. Bogusław Woźniak (sprawozdawca), Protokolant Justyna Bluszko - Biernacka, po rozpoznaniu w dniu 6 stycznia 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 8 maja 2008 r. sygn. akt I SA/Kr 1506/07 w sprawie ze skargi H. P. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 24 października 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) oddala skargę, 3) odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego w całości.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 8 maja 2008 r. uchylił postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 24 października 2007 r. Nr [...] oraz poprzedzające je postanowienie organu I instancji w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia.

W uzasadnieniu Sąd pierwszej instancji przedstawił stan sprawy.

Wnioskiem z dnia 2 lipca 2007 r. H. P. zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego K. o wydanie zaświadczenia, stwierdzającego, że nabycie przez nią spadku po zmarłej 1 listopada 2006 r. mamie H. S. jest zwolnione od podatku zgodnie z art. 4 ust. 4 ustawy z dnia 28 lipca 1983r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.) - dalej jako u.p.s.d.

Naczelnik Urzędu Skarbowego K. postanowieniem z dnia 5 lipca 2007 r. odmówił wydania zaświadczenia o żądanej treści. W uzasadnieniu postanowienia organ wskazał, iż przepisy przejściowe, określone w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 222, poz. 1629) - dalej jako ustawa zmieniająca, jedynie rozszerzyły z mocą wsteczną krąg podmiotów uprawnionych do korzystania ze zwolnień i ulg podatkowych obowiązujących do 31 grudnia 2007 r. o obywateli państw UE (EOG), którzy nabyli majątek po 12 maja 2006 r. a nie zgłosili go do opodatkowania lub postępowania podatkowe były w toku w dniu wejścia znowelizowanych przepisów (nie objęły ich przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie zaniechania poboru podatku od spadków i darowizn od niektórych podatników opublikowane w Dz. U. Nr 73, poz. 506, które obowiązywało w okresie od 13 maja do 31 grudnia 2006r.). Nowelizacja ustawy o podatku od spadków i darowizn przez zmianę art. 4 ust. 4 tej ustawy zapewniła zatem kontynuację prawa do korzystania z ulg podatkowych, określonych w przepisach ustawy o podatku od spadków i darowizn obywatelom państw członkowskich Unii Europejskiej (EOG), a w konsekwencji zgodność polskich przepisów z prawem wspólnotowym. Organ podkreślił, że przepisy intertemporalne nie regulują wpływu nowego (dodanego) przepisu art. 4a u.p.s.d. na stosunki powstałe pod działaniem ustawy dotychczasowej (przed zmianą), a zatem do nabycia rzeczy lub praw majątkowych, które nastąpiło przed 1 stycznia 2007 r. przepis ten, dotyczący zwolnienia od podatku osób najbliższych, nie może mieć zastosowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00