Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 5 stycznia 2010 r., sygn. I FSK 1791/08

Pozorne nabycie praw autorskich stoi w sprzeczności z istotą nabycia prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej taką transakcję. Nie stanowi ona ani dostawy towarów, ani świadczenia usług w rozumieniu ustawy o VAT z 2004 r. Dalsza pozorna odsprzedaż na rzecz kolejnego kontrahenta nie może być uznana jako wykorzystanie do wykonywania czynności opodatkowanych, o czym stanowi art. 86 ust. 1 ustawy o VAT z 2004 r.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Sędzia NSA Grażyna Jarmasz (sprawozdawca), Sędzia NSA Jan Zając, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 5 stycznia 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 20 maja 2008 r., sygn. akt I SA/Bd 115/08 w sprawie ze skargi A. R. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 7 stycznia 2008 r., nr [...] w przedmiocie nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za maj 2005 r. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od A. R. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w B. kwotę 2400 zł (słownie: dwa tysiące czterysta złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 20 maja 2008 r., sygn. akt I SA/Bd 115/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy, na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. nr 153, poz. 1270 ze zm., dalej p.p.s.a.), oddalił skargę A. R. na decyzje Dyrektora izby Skarbowej w B. w przedmiocie nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za maj 2005 r.

Z przedstawionego przez Sąd pierwszej instancji stanu sprawy wynikało, że w okresie objętym zaskarżoną decyzją skarżąca nabyła od E. sp. z o.o. prawa autorskie dotyczące wizerunku samochodu typu S. z silnikiem P. do drukowania książki pt. "S.".

Nie mniej jednak zarówno w ocenie organu podatkowego pierwszej instancji jak i zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w B. w sprawie miał zastosowanie § 14 ust. 2 pkt 4 lit. c rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz. 970 ze zm., dalej rozporządzenie wykonawcze). Organ odwolawczy zauważył, że kwestionowane prawa autorskie do wykorzystania wizerunku samochodu typu S. z silnikiem P. zostały sprzedane przez twórcę M. D. (obecnie R.) na rzecz E. sp. z o.o., w której pełnił on funkcję Prezesa. W imieniu powyższego podmiotu w transakcji brała udział skarżąca posiadająca udziały stanowiące 85% kapitału zakładowego tej spółki. Następnie dwa dni później E. sp. z o.o. reprezentowana już przez M. D. (obecnie R.) dokonała zbycia przedmiotowych praw na rzecz firmy skarżącej. Kolejna transakcja obrotu prawami autorskimi została dokonana po upływie kolejnych dwóch dni na rzecz D. D.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00