Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 1 kwietnia 2009 r., sygn. I OSK 552/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Izabella Kulig-Maciszewska Sędziowie NSA Jolanta Rajewska (spr.) NSA Tadeusz Geremek Protokolant Edyta Pawlak po rozpoznaniu w dniu 1 kwietnia 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Ministra Infrastruktury od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 3 grudnia 2007 r. sygn. akt I SA 1057/03 w sprawie ze skargi M. K. na decyzję Prezesa Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast z dnia [...] marca 2003 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji wywłaszczeniowej 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania, 2. zasądza od M. K. na rzecz Ministra Infrastruktury kwotę 280 (dwieście osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 3 grudnia 2007 r., sygn. akt I SA 1057/03 uchylił decyzję Prezesa Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast z dnia [...] marca 2003 r., nr [...] oraz decyzję ją poprzedzającą z dnia [...] stycznia 2003 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji wywłaszczeniowej.
Wyrok zapadł w następujących okolicznościach sprawy.
Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Białymstoku orzeczeniem z dnia [...] września 1955 r. nr [...], wydanym na podstawie przepisów dekretu z dnia 26 kwietnia 1949 r. o nabywaniu i przekazywaniu nieruchomości niezbędnych dla realizacji narodowych planów gospodarczych (Dz. U. z 1952 r. Nr 4, poz. 31), wywłaszczyło na rzecz Państwa nieruchomość o pow. [...] m2 położoną w kol. B., stanowiącą własność S. M.
Prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast decyzją z dnia [...] stycznia 2003 r. nr [...], rozpatrując wniosek spadkobierców S. M., odmówił stwierdzenia nieważności orzeczenia Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Białymstoku z dnia [...] września 1955 r. Po ponownym rozpatrzeniu sprawy Prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast decyzją z dnia [...] marca 2007 r. nr [...] poprzednią decyzję utrzymał w mocy. W uzasadnieniu organ wskazał, że wywłaszczenie przedmiotowej nieruchomości niewątpliwie nastąpiło z naruszeniem art. 8 ust. 1 powołanego dekretu. Przed wszczęciem postępowania wywłaszczeniowego S. M. zaproponowano odstąpienie nieruchomości, ale skierowana do niego oferta nie zawierała konkretnej ceny oraz warunków jej zapłaty. Uchybienie to nie miało jednak wpływu na przebieg postępowania wywłaszczeniowego, a tym samym nie miało charakteru rażącego naruszenia prawa. S. M. nie był bowiem w ogóle zainteresowany zbyciem nieruchomości, bez względu na warunki. Wskazuje na to fakt, iż wcześniej złożono mu prawidłową ofertę dotyczącą innej nieruchomości, ale zgody na jej zbycie nie wyraził. W tej sytuacji oraz z uwagi na to, że instytucja stwierdzenia nieważności służy eliminowaniu z obrotu prawnego tylko wadliwego rozstrzygnięcia, nie zaś usuwaniu wad postępowania administracyjnego, brak jest podstaw do stwierdzenie nieważności wskazanego orzeczenia wywłaszczeniowego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right