Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 20 marca 2009 r., sygn. I OSK 468/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Maria Wiśniewska Sędzia NSA Wojciech Chróścielewski (spr.) Sędzia WSA del. Marian Wolanin Protokolant Barbara Dąbrowska po rozpoznaniu w dniu 20 marca 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 stycznia 2008 r. sygn. akt II SAB/Wa 109/07 w sprawie ze skargi M. R. na bezczynność Komendanta Głównego Policji w przedmiocie rozpatrzenia wniosku z dnia [...] kwietnia 2007 r. 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania, 2. zasądza od Komendanta Głównego Policji na rzecz M. R. kwotę 320 (trzysta dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 7 stycznia 2008 r., II SAB/Wa 109/07 oddalił skargę M. R. na bezczynność Komendanta Głównego Policji w przedmiocie rozpatrzenia wniosku z dnia [...] kwietnia 2007 r. Wyrok został wydany w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy.

M. R. złożyła do Komendanta Głównego Policji wniosek o wydanie decyzji stwierdzającej, iż od śmierci matki w dniu [...] września 2004 r. jest jedynym najemcą lokalu nr [...] przy ul. [...] w W. Wniosła również o stwierdzenie, iż wstąpiła po śmierci matki w stosunek najmu lub o zastosowanie art. 65 § 1 lub 66 § 3 k.p.a., gdyby okazało się, że podanie zostało wniesione do organu niewłaściwego. W odpowiedzi na wniosek Zastępca Dyrektora Biura Logistyki Policji w Komendzie Głównej Policji stwierdził, że ustawa z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz.U. z 2007 r. nr 43, poz. 277) oraz rozporządzenie wykonawcze nie zawierają podstaw prawnych do wydania decyzji o wstąpieniu w stosunek najmu. Sprawa uprawnień wnioskodawczyni do przedmiotowego lokalu pozostającego w dyspozycji Komendanta Głównego Policji była już przedmiotem oceny w postępowaniu sądowym. W zażaleniu na bezczynność skierowanym do Ministra Spraw Wewnętrznych M. R. zarzuciła niewydanie przez Komendanta Głównego Policji decyzji w sprawie stwierdzenia stosunku najmu lokalu będącego w zasobach Policji, względnie wydania postanowienia na podstawie art. 66 § 3 k.p.a.. Minister pismem z dnia [...] czerwca 2007 r. zobowiązał Komendanta Głównego Policji do ustalenia podstawy prawnej do zajmowania przez wnioskodawczynię przedmiotowego lokalu oraz do bezzwłocznego wydania decyzji administracyjnej. W dniu [...] sierpnia 2007 r. M. R. ponowiła swe zażalenie do Ministra. Pismem z dnia [...] września 2007 r. Zastępca Dyrektora Biura Logistyki Policji w Komendzie Głównej Policji stwierdził, że żądanie zawarte we wnioskach nie może być spełnione, o czym była już wielokrotnie informowana.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00