Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 13 lutego 2009 r., sygn. II OSK 163/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Bożena Walentynowicz Sędziowie sędzia NSA Zofia Flasińska sędzia NSA Anna Łuczaj /spr./ Protokolant Marcin Sikorski po rozpoznaniu w dniu 13 lutego 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej M. T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 września 2007 r., sygn. akt VI SA/Wa 1048/07 w sprawie ze skargi M. T. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] kwietnia 2007 r., nr [...] w przedmiocie cofnięcia pozwolenia na broń palną myśliwską 1. uchyla zaskarżony wyrok, 2. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie z dnia [...] lutego 2007 r., nr [...], 3. zasądza od Komendanta Głównego Policji na rzecz M. T. kwotę 600 (sześćset ) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 7 września 2007 r., sygn. akt VI SA/Wa 1048/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę M. T. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] kwietnia 2007 r. w przedmiocie cofnięcia pozwolenia na broń palną myśliwską.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Sąd podał, iż zaskarżoną decyzją z dnia [...] kwietnia 2007 r. Komendant Główny Policji utrzymał w mocy decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie z dnia [...] lutego 2007 r. cofającą M. T. - na podstawie art. 18 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 15 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 21 maja 1999r. o broni i amunicji (t. j. Dz. U. z 2004 r., Nr 52, poz. 525) - pozwolenie na broń palną myśliwską. Podstawę faktyczną decyzji stanowiło uzyskanie przez organ Policji informacji o uznaniu M. T., na mocy wyroku Sądu Rejonowego w Lesku z dnia [...] kwietnia 2003 r. sygn. akt [...], za winnego popełnienia czynu z art. 178 a k.k., tj. kierowania samochodem osobowym w stanie nietrzeźwości i skazania go na karę grzywny w wymiarze 40 stawek po 20 zł. Organ I instancji uznał, że skarżący świadomie naruszając obowiązujący porządek prawny nie daje swoją postawą rękojmi bezpiecznego i zgodnego z prawem dysponowania bronią. Od posiadaczy broni wymaga się poszanowania porządku prawnego, przestrzegania przepisów prawa oraz nieskazitelnej i odpowiedzialnej postawy, a skarżący popełniając przestępstwo umyślne, zagrażające bezpieczeństwu i zdrowiu uczestników ruchu drogowego, takiej postawy jako myśliwy nie wykazał. Tym samym skarżący nie daje gwarancji, że nie posłuży się bronią pod wpływem alkoholu. Dopuszczając się jazdy pod wpływem alkoholu skarżący miał świadomość, że stwarza zagrożenie dla porządku publicznego i łamie obowiązujące normy prawne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00