Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 18 sierpnia 2009 r., sygn. II OSK 1260/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zygmunt Niewiadomski Sędzia NSA Jerzy Bujko Sędzia NSA Teresa Kobylecka /spr./ Protokolant Mariusz Szufnara po rozpoznaniu w dniu 18 sierpnia 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej H. C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 16 kwietnia 2008 r. sygn. akt II SA/Bd 22/08 w sprawie ze skargi H. C. na decyzję Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Bydgoszczy z dnia [...] listopada 2007 r. nr [...] w przedmiocie rozbiórki oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 16 kwietnia 2008r. sygn. akt II SA/Bd 22/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy oddalił skargę H. C. na decyzję Kujawsko -Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Bydgoszczy z dnia [...] listopada 2007r. Decyzją tą organ odwoławczy na podstawie art. 138 § 1 pkt 2 kpa i art. 105 § 1 kpa oraz art. 48 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2006 r., Nr 156, poz. 1118 ze zm.) utrzymał w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Bydgoszczy z dnia [...] października 2007r. w części dotyczącej pkt 1, tj. nakazu rozbiórki obiektu budowlanego usytuowanego na działce oznaczonej nr [...], położonej w S. G., gmina D., natomiast uchylił decyzję organu I instancji w części dotyczącej pkt 2, tj. nakazu powiadomienia o wykonaniu nałożonego obowiązku i umorzył w tej części postępowanie.

Sąd uznał, że skarga nie może być uwzględniona, ponieważ zaskarżona decyzja nie narusza przepisów, które to naruszenie uzasadniałoby jej uwzględnienie i na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi skargę oddalił.

W uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał, że ustalenia faktyczne dokonane przez organ nadzoru nie budzą zastrzeżeń. Obiekt o powierzchni 44m- wraz z tarasem został wybudowany w 1995r. bez pozwolenia na budowę. Zgodnie z art. 28 Prawa budowlanego, w brzmieniu obowiązującym w dacie budowy obiektu, roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę z zastrzeżeniem art. 29-30 ustawy. Z obowiązku uzyskania pozwolenia zwolniona była jedynie budowa obiektów wymienionych w art. 29 Prawa budowlanego. Należały do nich m.in. budynki gospodarcze związane z produkcją rolną o powierzchni zabudowy do 35 m2, altany i obiekty gospodarcze na działkach w pracowniczych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 25 m2 w miastach i 35 m2 poza granicami miast. Wybudowany zatem na działce nr [...] domek letniskowy nie może być zaliczony do obiektów, o których mowa w art. 29 ustawy. W szczególności przedmiotowy domek nigdy nie znajdował się na terenie pracowniczych ogrodów działkowych, utworzonych w trybie ustawy z dnia z dnia 6 maja 1981 r. o pracowniczych ogrodach działkowych (tekst jednolity Dz.U z 1996r., Nr 85, poz. 390 ze zm.). Domek letniskowy - bez względu na miejsce jego posadowienia - nie mógłby być również uznany jako obiekt uzupełniający zabudowę zagrodową, gdyż nie ma on charakteru obiektu związanego z produkcją rolną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00