Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 20 października 2009 r., sygn. II OSK 1637/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Roman Hauser (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Maria Czapska-Górnikiewicz Sędzia NSA Jerzy Stelmasiak Protokolant Agnieszka Maszewska-Bącal po rozpoznaniu w dniu 20 października 2009r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej P.W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia [...] czerwca 2008 r., sygn. akt I SA/Wa 2060/07 w sprawie ze skarg T.S. i P.W. na decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia [...] października 2007 r. nr [...] w przedmiocie wpisania do rejestru zabytków oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Sygn. akt II OSK 1637/08 UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 12 czerwca 2008 r., sygn. akt I SA/Wa 2060/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej jako: WSA), po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 czerwca 2008 r. sprawy ze skarg T. S. i P. W. na decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (dalej jako: MKiDN) z dnia [...] października 2007 r., nr [...] w przedmiocie wpisania do rejestru zabytków, oddalił ww. skargi.

W uzasadnieniu Sąd I instancji wskazał, że Świętokrzyski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Kielcach (dalej jako: ŚWKZ) decyzją z dnia [...] stycznia 2007 r. wpisał do rejestru zabytków otoczenie zabytku - teren południowego przedpola historycznego układu urbanistyczno-krajobrazowego Chęcin z ruinami średniowiecznego zamku w następujących granicach: od północy - południowy odcinek strefy ochrony konserwatorskiej układu urbanistyczno-krajobrazowego miasta C., wpisanego do rejestru zabytków nieruchomych pod numerem [...] decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Kielcach z dnia [...] lutego 1967 r.; od wschodu - droga lokalna (działka nr ew. 49); od południowego wschodu - droga krajowa nr 7 (działka nr ew. 136/4) na odcinku A - B; od południa i południowego zachodu - granice działek lub użytków oraz drogi wewnętrzne (działki nr ew. 45/145, 45/144, 45/149); od zachodu - historyczny trakt Chęciny - Jędrzejów (działka nr ew. 20), na odcinku C - D. Ponadto granice obszaru wpisanego do rejestru zabytków określono na załączniku graficznym. W uzasadnieniu decyzji organ I instancji stwierdził, że objęcie ochroną południowego przedpola Góry Zamkowej z ruinami zamku to kontynuacja działań na rzecz ochrony miasta Chęciny i jego zabytków, gdyż obszar urbanistyczno-krajobrazowy po stronie północnej został wpisany do rejestru zabytków pod nr [...], decyzją z dnia [...] lutego 1967 r., natomiast Zamek o metryce z XIII w., eksponowany jako trwała ruina, wpisano do rejestru zabytków decyzją z dnia [...] lutego 1967 r., pod nr [...]. Obszar objęty obecnie wpisem do rejestru zabytków, będący otoczeniem południowego przedpola historycznego układu urbanistyczno-krajobrazowego Chęcin z ruinami średniowiecznego zamku, ma cechy krajobrazu zabytkowego, który nie został oszpecony współczesną zabudową i harmonijnie zespala się z ruiną zamku. Krajobraz ten jest jednym z symboli - historycznym znakiem tożsamości regionu świętokrzyskiego, a jego walory nie mogą ulec zdeprecjonowaniu w wyniku niekontrolowanego zurbanizowania. Organ I instancji zauważył, że granice obszaru objętego niniejszym wpisem ustalono na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego, a w szczególności opinii dr inż. arch. U. F.-B. - konsultowanej przez prof. Z. M., będącego rzeczoznawcą Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków - w zakresie ochrony i rewaloryzacji krajobrazu kulturowego, a także przeprowadzonych z udziałem stron oględzin dokonanych w terenie. Obszar ochrony określony w decyzji Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków został ustalony z częściowym uwzględnieniem interesów stron.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00