Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 22 kwietnia 2009 r., sygn. II GSK 878/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Edward Kierejczyk Sędziowie Janusz Drachal (spr.) NSA Maria Lorych-Olszanowska Protokolant Anna Tomaka-Magdoń po rozpoznaniu w dniu 22 kwietnia 2009 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Ministra Zdrowia od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 4 marca 2008 r. sygn. akt VII SA/Wa 2180/07 w sprawie ze skargi J. W. - W. C. P. na decyzję Ministra Zdrowia z dnia [...] sierpnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie wydania pozwolenia na obrót produktem biobójczym oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 4 marca 2008 r., sygn. akt VII SA/Wa 2180/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. uwzględnił skargę J. W., prowadzącego działalność gospodarczą jako "W. C. P.", i uchylił decyzję Ministra Zdrowia z dnia [...] sierpnia 2007 r., nr [...], oraz poprzedzającą ją decyzję tego organu z dnia [...] kwietnia 2007 r., nr [...], w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie wydania pozwolenia na obrót produktem biobójczym, a także orzekł, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu oraz zasądził od organu na rzecz skarżącego kwotę 510 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Z uzasadnienia wyroku wynika, że za podstawę rozstrzygnięcia Sąd pierwszej instancji przyjął następujące ustalenia faktyczne.

Decyzją z dnia [...] kwietnia 2007 r. Minister Zdrowia umorzył postępowanie w sprawie wydania skarżącemu pozwolenia na obrót produktem biobójczym F. - płynnym preparatem owadobójczym typu "spot-on". W uzasadnieniu organ wskazał, że substancją czynną w powyższym produkcie jest fipronil, który wywiera efekt letalny na owady i kleszcze w wyniku działania neurotoksycznego. Losy wspomnianej substancji czynnej w organizmie zwierzęcia i sposób jej uwalniania sprawia, że przedmiotowy produkt spełnia definicję produktu leczniczego weterynaryjnego zgodnie z art. 2 pkt 32 i pkt 34 ustawy z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne (tekst jednolity: Dz. U. z 2004 r. Nr 53, poz. 533 ze zm.). Oznacza to, że nie istnieje przedmiot postępowania w rozumieniu ustawy o produktach biobójczych, a zatem postępowanie ulega umorzeniu jako bezprzedmiotowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00