Wyrok NSA z dnia 25 listopada 2009 r., sygn. II GSK 219/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Drachal (spr.) Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia del. WSA Maria Jagielska Protokolant Paweł Gorajewski po rozpoznaniu w dniu 25 listopada 2009 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we W. z dnia 13 listopada 2008 r. sygn. akt III SA/Wr 390/08 w sprawie ze skargi P. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. z dnia [...] marca 2008 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych 1. uchyla zaskarżony wyrok, 2. uchyla decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. z dnia [...] marca 2008 r., nr [...], oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta W. z dnia [...] stycznia 2008 r., nr [...], 3. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. na rzecz P. K. kwotę 1287 (jeden tysiąc dwieście osiemdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 13 listopada 2008 r. (sygn. akt III SA/Wr 390/08), Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę P. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. z dnia [...] marca 2008 r., nr [...], utrzymującą w mocy decyzję Prezydenta W. z dnia [...] stycznia 2008 r. (Nr [...]), którą odmówiono skarżącemu wydania zezwolenia na sprzedaż napojów do 4,5% zawartości alkoholu oraz piwa, przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży.
Uzasadnienie zakwestionowanego wyroku wskazuje, iż Sąd pierwszej instancji przyjął za podstawę rozstrzygnięcia następujące ustalenia faktyczne.
P. K. wystąpił do Prezydenta W. z wnioskiem o wydanie zezwolenia na sprzedaż napojów zawierających do 4,5% alkoholu oraz piwa, przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży w sklepie Delikatesy "[...]" zlokalizowanym przy [...] we W.
Decyzją z dnia [...] stycznia 2008 r., nr [...], Prezydent W. odmówił wydania żądanego zezwolenia. W uzasadnieniu wskazał, że w toku postępowania, działająca w ramach współdziałania organów, Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wydała postanowienie z dnia [...] grudnia 2007 r., w którym pozytywnie zaopiniowała wniosek P. K. Pozytywną opinię wyraziła także Straż Miejska W. (pismo z dnia [...] grudnia 2007 r.), natomiast negatywnie wniosek zaopiniowała Rada Osiedla [...] (uchwała z dnia [...] grudnia 2007 r. oraz pismo z tej samej daty), która zwróciła uwagę na znajdujące się w pobliżu sklepu placówki oświatowe oraz obiekt sakralny. W toku postępowania do organu wpłynęło także krytyczne stanowisko Komendanta Komisariatu Policji [...], w którym wskazano na bliskość usytuowania sklepu względem obiektów oświatowych (gimnazjum, szkoła podstawowa, przedszkole) oraz przypadki zakłócania ładu i porządku publicznego w tym rejonie. W dniu [...] stycznia 2007 r. organ I instancji przeprowadził również oględziny miejsca sprzedaży, co udokumentowano protokołem i materiałem fotograficznym. W wyniku tych czynności ustalono, że po tej samej stronie ulicy w odległości 30,5 metra od sklepu znajduje się Szkoła Podstawowa Nr [...], odległość od obiektu sakralnego (Kościół Parafii Rzymsko-Katolickiej) wynosi 30 metrów, zaś odległość od wejścia do Gimnazjum nr [...] wynosi 70 metrów. Zdaniem Prezydenta W., udzielenie zezwolenia w takim stanie faktycznym stanowiłoby naruszenie uchwały nr XII/351/03 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 18 września 2003 r. w sprawie ustalenia liczby punktów sprzedaży napojów zawierających powyżej 4,5% alkoholu (z wyjątkiem piwa), przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży i w miejscu sprzedaży oraz zasad usytuowania na terenie miasta Wrocławia miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych (Dz. Urz. Województwa Dolnośląskiego Nr 207, poz. 2950 ze zm.), która w § 3 pkt 1 lit. a) i d) stanowi, że nie dopuszcza się sytuowania miejsc stałej sprzedaży i podawania napojów alkoholowych w najbliższej okolicy placówek szkolnych, wychowawczych i opiekuńczych dla dzieci i młodzieży oraz obiektów kultu religijnego.