Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 17 czerwca 2009 r., sygn. I FSK 398/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Juliusz Antosik, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia NSA (del.) Grażyna Jarmasz, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 17 czerwca 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 22 listopada 2007 r., sygn. akt I SA/Wr 1032/07 w sprawie ze skargi K. Spółki Akcyjnej w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 26 marca 2007 r., nr [...] w przedmiocie interpretacji przepisów prawa podatkowego 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w W. na rzecz K. Spółki Akcyjnej w W. kwotę 120 zł (słownie: sto dwadzieścia złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 22 listopada 2007 r., sygn. akt I SA/Wr 1032/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w sprawie ze skargi K. S.A. w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z 26 marca 2007 r. nr ... w przedmiocie interpretacji przepisów prawa podatkowego uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzające ją postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w W. z 4 stycznia 2007 r. nr ... i zasądził koszty postępowania.

W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że wnioskiem z 29 września 2006 r. spółka zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, wskazując, że zajmuje się windykacją wierzytelności. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej udziela osobom fizycznym kredytów konsumenckich na uregulowanie przeterminowanych, wymagalnych zobowiązań. Kredyt spłacany jest w miesięcznych ratach w wysokościach i terminach wskazanych w harmonogramie spłat. Rata miesięczna składa się z części kapitałowej i odsetkowej. Uruchomienie kredytu następuje po podpisaniu umowy z kredytobiorcą i wpłaceniu przez niego opłaty przygotowawczej. Opłata przygotowawcza płatna jest w gotówce przedstawicielowi spółki w chwili zawarcia umowy kredytowej. Kredytobiorca ma również możliwość ubezpieczenia się za pośrednictwem spółki w związku z otrzymanym kredytem. Wówczas spółka pobiera w chwili zawarcia umowy również składkę ubezpieczeniową. W przypadku braku spłaty kredytu spółka zastrzega sobie prawo do obciążenia kredytobiorcy zryczałtowanymi kosztami postępowania windykacyjnego związanego z dochodzeniem zaległości. Spółka nalicza opłatę za każdy monit i za każdą wizytę windykatora w miejscu zamieszkania kredytobiorcy. Spółka wniosła zatem o wyjaśnienie, kiedy powstanie obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z tytułu udzielonego przez spółkę kredytu konsumenckiego. Jej zdaniem obowiązek podatkowy w przypadku usługi udzielania kredytu konsumenckiego powstanie z momentem wykonania usługi, tj. otrzymania należnych odsetek lub upływu terminu zapłaty odsetek, wynikającego z harmonogramu płatności. W przypadku zaś opłaty przygotowawczej, składki ubezpieczeniowej kredytu, opłaty za monit oraz opłaty za wizytę windykatora obowiązek podatkowy powstaje w terminie ich uiszczenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00