Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 5 czerwca 2009 r., sygn. I FSK 436/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Adam Bącal, Sędzia NSA Sylwester Marciniak (sprawozdawca), Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 5 czerwca 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 4 grudnia 2008 r., sygn. akt I SA/Go 728/08 w sprawie ze skargi T. F.-L. S. A. w Z. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Z. z dnia 21 lipca 2008 r., nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji ostatecznej w sprawie podatku od towarów i usług za kwiecień 1995 r. oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 4 grudnia 2008 r., sygn. akt I SA/Go 728/08, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim, po rozpoznaniu skargi T. F.-L. S. A. w Z. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Z. z dnia 21 lipca 2008 r. w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji ostatecznej w sprawie podatku od towarów i usług za kwiecień 1995 r., uchylił decyzje organów obu instancji oraz określił, iż zaskarżona decyzja nie może być wykonana.
2. W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd I instancji wskazał, że w dniu 25 października 2007 r. skarżąca wniosła o wznowienie postępowania w sprawach zakończonych decyzjami wydanymi w przedmiocie podatku VAT za kwiecień i maj 1995 r., powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 16 października 2007 r., sygn. akt SK 63/06, i podnosząc, iż powyższe decyzje zostały uzasadnione w oparciu o art. 54 § 1 Ordynacji podatkowej, który to przepis został przez Trybunał uznany za niezgodny z Konstytucją RP.
Organy nie podzieliły stanowiska strony o możliwości uwzględnienia w jej sprawie wskazanego wyroku Trybunału, argumentując, że nie można utożsamiać pojęcia zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług z pojęciem zwrotu różnicy tego podatku przez urząd skarbowy na rachunek bankowy podatnika i zaległością podatkową powstałą na skutek zawyżenia zwrotu różnicy podatku. Kwota różnicy podatku do zwrotu na rachunek bankowy podatnika nie stanowi zobowiązania podatkowego. Podatnik za kwiecień 1995 r. deklarował nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy, wydane natomiast w sprawie decyzje dotyczyły określenia innej niż podatnik kwoty wielkości tej nadwyżki. Stąd też w ocenie organów nie zachodzi przesłanka określona w art. 240 § 1 pkt 8 Ordynacji podatkowej, gdyż wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie ma zastosowania w sprawie.