Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 14 maja 2009 r., sygn. II FSK 204/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zbigniew Kmieciak, Sędziowie: NSA Włodzimierz Kubiak, WSA del. Tomasz Zborzyński (sprawozdawca), Protokolant Paweł Koluch, po rozpoznaniu w dniu 14 maja 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej "A." sp. z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 10 września 2007 r. sygn. akt I SA/Gl 80/07 w sprawie ze skargi "A." sp. z o.o. w W. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 13 grudnia 2006 r. nr [...] w przedmiocie egzekucji świadczeń pieniężnych oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Sygnatura akt II FSK 204/08

U z a s a d n i e n i e

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę Spółki A[...] z siedzibą w W. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w K. odmawiające umorzenia postępowania egzekucyjnego.

Stan sprawy przedstawiał się następująco:

Wnioskiem z dnia 14 grudnia 2005 r. skarżąca Spółka wniosła o umorzenie postępowania egzekucyjnego prowadzonego w stosunku do wierzytelności należnej Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością C.[...], powołując się na to, że zajęta wierzytelność nie istnieje.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sosnowcu postanowieniem z dnia 23 czerwca 2006 r. odmówił umorzenia postępowania egzekucyjnego. Wskazał, że w toku postępowania egzekucyjnego prowadzonego przeciwko Spółce [...] powzięto wiadomość o tym, że zobowiązana Spółka ma wierzytelność w kwocie 2.138.623,63 zł, należną od skarżącej. Zawiadomieniem z dnia 28 lutego 2001 r. organ egzekucyjny dokonał zajęcia tej wierzytelności. W odpowiedzi na zajęcie skarżąca zobowiązała się do przekazywania kwot z zajętej wierzytelności, wskazując, że nie może określić kwoty wierzytelności ze względu na opóźnienia w księgowaniu. Z uwagi na brak realizacji zajęcia organ egzekucyjny wystawił dnia 13 czerwca 2001 r. tytuł wykonawczy przeciwko skarżącej i dokonał zajęcia wierzytelności z jej rachunku bankowego. Następnie likwidator Spółki [...] pismem z dnia 18 kwietnia 2003 r. poinformował organ egzekucyjny, że zgodnie z porozumieniem zawartym przez obie Spółki dnia 31 grudnia 2002 r. dokonano kompensaty wzajemnych zobowiązań, wskutek czego skarżąca przestała być dłużnikiem Spółki [...]. Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdził jednak, powołując się na art. 504 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) [K.c.], że wszelkie zmiany umowy, z której wynika zajęta wierzytelność, nie wywierają skutków prawnych w stosunku do toczącego się postępowania egzekucyjnego, choć mogą być skuteczne w stosunkach między stronami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00