Wyrok NSA z dnia 11 marca 2009 r., sygn. II FSK 1778/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Krystyna Nowak, Sędzia NSA Jan Rudowski, Sędzia NSA Anna Maria Świderska (sprawozdawca), Protokolant Anna Dziewiż - Przychodzeń, po rozpoznaniu w dniu 11 marca 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej "W." sp. z o.o. w Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 24 kwietnia 2007 r. sygn. akt I SA/Go 704/06 w sprawie ze skargi "W." sp. z o.o. w Z. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Z. z dnia 4 kwietnia 2006 r. nr [...] w przedmiocie przyznania własności nieruchomości w postępowaniu egzekucyjnym oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 24 kwietnia 2007 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim oddalił skargę W. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Z. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Z. z dnia 4 kwietnia 2006 r. w przedmiocie przyznania własności nieruchomości w postępowaniu egzekucyjnym.
Powyższy wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym ustalonym w toku postępowania podatkowego i przyjętym przez sąd.
Postanowieniem z dnia 5 stycznia 2006 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Z. przyznał małżonkom E. i P. K. własność nieruchomości położonej w Z. przy ul. B. nabytej w wyniku licytacji prowadzonej w ramach postępowania egzekucyjnego z nieruchomości w stosunku do firmy W. Spółki z o.o. z siedzibą w Z. w związku z jej zaległościami w podatku od nieruchomości
Po rozpoznaniu zażalenia Spółki W. postanowieniem z dnia 4 kwietnia 2006 roku Dyrektor Izby Skarbowej w Z. utrzymał w mocy postanowienie organu I instancji. Wskazując na treść art. 112b § 1 i 2 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji ( Dz.U. z 2005 r. Nr 229 , poz. 1954 ze zm.) - dalej jako "u.p.e.a." podkreślił, iż łączne spełnienie ustanowionych w tym przepisie przesłanek w postaci ostatecznego postanowienia o przybiciu oraz uiszczenia ceny nabycia (albo uregulowania całej ceny nabycia) obliguje organ egzekucyjny do wydania postanowienia o przyznaniu własności. Wskazał, iż w przedmiotowej sprawie wobec Spółki W. na wniosek Prezydenta Miasta Z. jako wierzyciela, toczyło się postępowanie egzekucyjne z nieruchomości będącej jej własnością, położonej w Z. przy ul. B., celem wyegzekwowania ciążącej na skarżącej Spółce zaległości w podatku od nieruchomości. Dla nieruchomości objętej egzekucją sporządzony został opis i oszacowanie , a w dniu 15 listopada 2005 r. odbyła się licytacja. W tym samym dniu zostało wydane postanowienie o przybiciu na rzecz jedynego licytanta małżonków E. i P. K., którzy wyrazili wolę zakupu nieruchomości za cenę wywoławczą. Powyższe postanowienie w dniu 16 listopada 2005 r. doręczono nabywcom oraz w dniu 21 listopada 2005 r. skarżącej Spółce jako zobowiązanej. W dniu 21 grudnia 2005 r. nabywcy na wezwanie organu egzekucyjnego złożyli do depozytu cenę nabycia nieruchomości (cenę wywoławczą pomniejszoną o wpłacone wadium). W związku z powyższym w dniu 5 stycznia 2006 r. organ egzekucyjny wydał postanowienie o przyznaniu własności nieruchomości nabywcom.