Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 3 lutego 2009 r., sygn. II FSK 277/08

Przepis art. 24 ust. 5d updof ma charakter techniczny stanowiąc w odniesieniu do instytucji umorzenia udziałów lub akcji regulację normującą zasady obliczenia nadwyżki przychodu nad kosztami jego uzyskania, a wiec kwestię sposobu ustalenia podlegającego opodatkowaniu zgodnie z przepisem art. 24 ust. 5 pkt 2 updof dochodu z umorzenia udziałów lub akcji.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zbigniew Kmieciak, Sędziowie: NSA Antoni Hanusz, NSA del. Anna Maria Świderska (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Pawłowska, po rozpoznaniu w dniu 3 lutego 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej W. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 listopada 2007 r. sygn. akt III SA/Wa 1108/07 w sprawie ze skargi W. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 22 marca 2007 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nadpłaty w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 21 listopada 2007 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę W. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 22 marca 2007 r. w przedmiocie stwierdzenia nadpłaty w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych.

Powyższy wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym ustalonym w toku postępowania podatkowego i przyjętym przez sąd.

Pismem z dnia 18 września 2006 r. podatnik zwrócił się do [...] Urzędu Skarbowego w W. o stwierdzenie i zwrot nadpłaty podatku dochodowym w kwocie 56.129,04 zł., pobranego przez XIII Narodowy Fundusz Inwestycyjny F. SA z tytułu zysku ze sprzedaży akcji. W uzasadnieniu wniosku podniósł, że wszystkie sprzedane akcje (8206 sztuk) zostały przez niego nabyte w obrocie giełdowym po 31 grudnia 2003 r.. Następnie w dniu 14 lipca 2006 r. akcje te zostały sprzedane na rzecz Funduszu w celu ich umorzenia. Zdaniem skarżącego, ponieważ skup akcji został dokonany na wezwanie Funduszu, a środki finansowe przeznaczone na ten cel pochodziły ze sprzedaży jego majątku, a nie z wypracowanego zysku, cała kwota odprowadzonego podatku winna stanowić nadpłatę. Podatnik bowiem w wyniku sprzedaży akcji w celu ich umorzenia nie uzyskał żadnego udziału w zysku osoby prawnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00