Wyrok NSA z dnia 10 grudnia 2009 r., sygn. I FSK 1644/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Artur Mudrecki (sprawozdawca), Sędzia NSA Krzysztof Stanik, Sędzia WSA del. Tomasz Kolanowski, Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 10 grudnia 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. F. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 17 czerwca 2009 r. sygn. akt I SA/Po 305/09 w sprawie ze skargi "E. O." spółki z o.o. w P. na interpretację indywidualną M. F. z dnia 24 listopada 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz "E. O." spółki z o.o. w P. kwotę 180 zł (słownie: sto osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji
Wyrokiem z dnia 17 czerwca 2009r., sygn. akt I SA/Po 305/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu po rozpoznaniu skargi E. O. Sp. z o.o. w P. uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 24 listopada 2008r.
2. Przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania
2.1. Pismem z dnia 27 sierpnia 2008 r. skarżąca spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji prawa. Wskazała, że prowadzi działalność gospodarczą w zakresie dystrybucji energii elektrycznej. W trakcie nadzoru nad siecią elektryczną Spółka stwierdza fakt nielegalnego poboru prądu, z pominięciem urządzeń pomiarowych oraz w wyniku zmiany kształtu sieci elektrycznej przez dokonywanie przeróbek. W sytuacji stwierdzenia takich przypadków nielegalnego poboru prądu (kradzieży), Spółka pobiera opłaty o charakterze sankcyjnym, które podlegają ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Opłaty te, którymi obligatoryjnie obciąża się pobierającego prąd, mają rekompensować poniesione straty z tytułu nielegalnego poboru, a zatem stanowią dla Spółki odszkodowanie.
Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego Spółka zadała pytanie: czy pobierane opłaty za nielegalny pobór prądu należy traktować jako czynność podlegającą opodatkowaniu zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT?