Wyrok NSA z dnia 25 listopada 2009 r., sygn. II FSK 959/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Rudowski, Sędziowie NSA Zbigniew Kmieciak (sprawozdawca), Jerzy Rypina, Protokolant Barbara Mróz, po rozpoznaniu w dniu 25 listopada 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej "S. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością" spółki komandytowo-akcyjnej (dawniej: "S. & S." sp. z o.o.) z siedzibą w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 20 lutego 2008 r. sygn. akt I SA/Po 1672/07 w sprawie ze skargi "S. & S." sp. z o.o. z/s w S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 3 października 2007 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Pismem z dnia 2 maja 2007 r. spółka z o.o. "S. & S." (dalej spółka) zwróciła się z wnioskiem o udzielenie, w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm., dalej Ord.pod.), pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm., dalej u.p.d.o.p.). Zdaniem spółki, poprzez wniesienie przez osobę prawną akcji w zamian za certyfikaty inwestycyjne do funduszu, nie dochodzi po stronie spółki do powstania przychodu, tym samym nie powstaje dochód podlegający opodatkowaniu.
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w P. postanowieniem z dnia 11 lipca 2007 r. uznał pogląd podatnika za nieprawidłowy. Stwierdził, iż sam fakt objęcia certyfikatów inwestycyjnych jest neutralny podatkowo, natomiast wpłata zdematerializowanych papierów wartościowych, w tym przypadku akcji, związana z przeniesieniem ich własności na towarzystwo funduszy inwestycyjnych, oznacza, że zapłata za certyfikaty nastąpiła akcjami. W tym momencie, zdaniem organu podatkowego, spółka osiągnęła przychód z odpłatnego zbycia tych akcji na podstawie art. 14 ust. 1 u.p.d.o.p., natomiast wartość objętych certyfikatów, na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.p., w dacie ich objęcia, nie stanowiła przychodu podatkowego.