Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 20 lutego 2008 r., sygn. I SA/Po 1672/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Włodzimierz Zygmont Sędziowie Sędzia NSA Stanisław Małek Sędzia WSA Katarzyna Wolna - Kubicka (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Agnieszka Ratajczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 lutego 2008r. sprawy ze skargi A sp. z o. o. w S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia [...] r . nr [...] w przedmiocie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie. oddala skargę /-/ K. Wolna - Kubicka /-/ W. Zygmont /-/ S. Małek

Uzasadnienie

ISA/Po 1672/07

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 2 maja 2007r. Spółka z o. o. A zwróciła się z wnioskiem o udzielenie, w trybie art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.; dalej zwanej u.p.d.o.p.) w sprawie zawartej w zapytaniu: Czy objęcie certyfikatów inwestycyjnych w funduszu inwestycyjnym poprzez wniesienie akcji lub udziałów w spółkach kapitałowych powoduje po stronie uczestnika funduszu wnoszącego, powstanie przychodu podatkowego. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż wnioskująca posiada akcje spółki nabyte przed 2001 r. objęte za wkład pieniężny i niepieniężny, które zamierza zamienić na certyfikaty inwestycyjne w funduszu inwestycyjnym zamkniętym.

Zdaniem spółki, poprzez wniesienie przez osobę prawną akcji w zamian za certyfikaty inwestycyjne do funduszu, nie dochodzi po stronie spółki do powstania przychodu, tym samym więc nie powstanie dochód podlegający opodatkowaniu. Wniesienie papierów wartościowych do funduszu, w opinii wnioskującej, przyjmuje bowiem swoistą dla ustawy o funduszach inwestycyjnych formę wpłaty do funduszu, nieuregulowaną bezpośrednio w innych aktach prawnych. Z uwagi na brak przepisów, które określałyby sposób ustalenia dochodu na takiej specyficznej transakcji, wniesienie akcji do funduszu nie stanowi momentu podatkowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00