Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 5 listopada 2009 r., sygn. II FSK 889/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Bogusław Dauter, Sędzia NSA Jan Rudowski (sprawozdawca), Sędzia NSA Anna Maria Świderska, Protokolant Dorota Żmijewska, po rozpoznaniu w dniu 5 listopada 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej T. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 14 grudnia 2007 r. sygn. akt I SA/Gl 553/07 w sprawie ze skargi T. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 10 maja 2007 r., nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) uchyla zaskarżoną decyzję, 3) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w K. na rzecz T. M. kwotę 440 (słownie czterysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z dnia 14 grudnia 2007 r., sygn. akt I SA/Gl 553/07, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę T. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 10 maja 2007 r. w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
2. Rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym. Skarżący wnioskiem z dnia 7 grudnia 2006 r. zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w P. o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczącej możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów diet zagranicznych. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynikało, że skarżący prowadzi działalność gospodarczą, tj. działalność jednoosobowych podmiotów gospodarczych prowadzących działalność gospodarczą wyłącznie na rzecz jednego podmiotu. Działalność podatnika, który jest zleceniobiorcą "P." sp. z o.o., polega na prowadzeniu samochodu ciężarowego w kraju oraz za granicą. Wnioskując o udzielenie interpretacji prawa podatkowego strona wskazała, że jej zdaniem możliwość rozliczenia diet nie uchybia obowiązującym przepisom, natomiast pozwala na zgodne z prawem zmniejszenie kosztów prowadzonej działalności gospodarczej. Postanowieniem z dnia 19 lutego 2005 r. organ pierwszej instancji uznał, że przedstawione we wniosku stanowisko skarżącego jest nieprawidłowe. W zażaleniu na to rozstrzygnięcie podatnik ponownie opisał stan faktyczny, dodając, że będąc w podróży służbowej ponosił wszelkie koszty utrzymania, które w związku z tak długotrwałym okresem pobytu poza miejscem zamieszkania ulegają znacznemu wzrostowi.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right