Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 14 grudnia 2007 r., sygn. I SA/Gl 553/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Madej, Sędzia WSA Teresa Randak, Asesor WSA Anna Tyszkiewicz-Ziętek (spr.), Protokolant Izabela Maj, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 grudnia 2007 r. sprawy ze skargi T. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych-interpretacja. oddala skargę

 

UZASADNIENIE

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] nr [...], wydaną na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60/, po rozpatrzeniu zażalenia T. M. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w P. z dnia [...] nr [...] stanowiące interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu diet z tytułu podróży służbowych krajowych lub zagranicznych osób prowadzących działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych Dyrektor Izby Skarbowej w K. odmówił zmiany zaskarżonego postanowienia organu pierwszej instancji.

W uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia organ odwoławczy wskazał na wstępie, iż podatnik wnioskiem z dnia 7 grudnia 2006 r. zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w P. o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, dotyczącej możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów diet zagranicznych. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą nr PKD 7450B, tj. działalność jednoosobowych podmiotów gospodarczych prowadzących działalność gospodarczą wyłącznie na rzecz jednego podmiotu. Działalność podatnika, który jest zleceniobiorcą firmy A sp. z o.o., polega na prowadzeniu samochodu ciężarowego w kraju oraz za granicą. Wnioskując o udzielenie interpretacji prawa podatkowego strona wskazała, iż jej zdaniem możliwość rozliczenia diet nie uchybia obowiązującym przepisom, natomiast pozwala na zgodne z prawem zmniejszenie kosztów prowadzonej działalności gospodarczej. Postanowieniem z dnia [...] nr [...] Naczelnik Urzędu Skarbowego w P. uznał, że przedstawione we wniosku stanowisko podatnika jest nieprawidłowe. W zażaleniu na to rozstrzygnięcie podatnik ponownie opisał stan faktyczny, dodając, że będąc w podróży służbowej (która niejednokrotnie trwa nawet 2 tygodnie) ponosi wszelkie koszty utrzymania, które w związku z tak długotrwałym okresem pobytu poza miejscem zamieszkania ulegają znacznemu wzrostowi. Strona wskazała także, iż inne Izby Skarbowe oraz sądy przyzwalają na wliczanie przedmiotowych diet do kosztów uzyskania przychodów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00