Wyrok NSA z dnia 8 lutego 2008 r., sygn. II OSK 2008/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Maria Rzążewska (spr.) Sędziowie sędzia NSA Anna Łuczaj sędzia NSA Jolanta Szaniecka Protokolant Agnieszka Kuberska po rozpoznaniu w dniu 8 lutego 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej [...] S.A. w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 15 września 2006 r. sygn. akt II SA/Gl 963/05 w sprawie ze skargi [...] S.A. w P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w C. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zgłoszenia zanieczyszczenia nieruchomości oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 15 września 2006 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę [...] S.A. od decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w C. z dnia [...], która utrzymała w mocy decyzję Starosty L. odrzucającą zgłoszenie zanieczyszczenia powierzchni ziemi na nieruchomości położonej H., oznaczonej jako działki nr ew. [...], [...], [...].
W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji podzielił stanowisko prezentowane w zaskarżonej decyzji, że skarżąca spółka jest następcą prawnym spółki przejętej (Spółki A.), którą wskazała jako sprawcę zanieczyszczenia powierzchni ziemi i w związku z tym, skarżąca przejęła z mocy art. 465 § 3 kodeksu handlowego również obowiązki publicznoprawne co powoduje, że nieskuteczne jest zgłoszenie dokonane na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o wprowadzeniu ustawy - Prawo ochrony środowiska, ustawy o odpadach oraz zmianie niektórych ustaw (Dz.U. Nr 100, poz. 1085 ze zm.), zwanej ustawą. W związku z przejęciem od poprzednika prawnego w drodze sukcesji generalnej również obowiązków o charakterze publicznym strona skarżąca nie jest "innym podmiotem" w rozumieniu tego przepisu i wobec tego nie mogła na podstawie art. 12 ustawy dokonać skutecznego zgłoszenia zanieczyszczenia powierzchni ziemi i uwolnić się od obowiązku rekultywacji.