Wyrok NSA z dnia 18 czerwca 2008 r., sygn. I OSK 940/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jan Kacprzak (spr.) Sędziowie: sędzia NSA Jan Paweł Tarno sędzia del. WSA Jacek Fronczyk Protokolant Anna Krakowiecka po rozpoznaniu w dniu 18 czerwca 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Miasta P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 lutego 2007 r. sygn. akt I SA/Wa 1858/06 w sprawie ze skargi [...] Spółka Akcyjna z siedzibą w W. na decyzję Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie nabycia mienia państwowego z mocy prawa przez gminę 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. oddala skargę [...] Spółka Akcyjna z siedzibą w W.; 3. zasądza od skarżących [...] Spółka Akcyjna z siedzibą w W. na rzecz Miasta P. kwotę 280 /dwieście osiemdziesiąt/ złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi kasacyjnej jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 lutego 2007 r., sygn. akt I SA/Wa 1858/06 uchylający decyzję Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie nabycia mienia państwowego z mocy prawa przez gminę.
Powyższy wyrok został wydany w następującym stanie sprawy:
Wojewoda W. decyzją z dnia [...] nr [...] odmówił stwierdzenia nabycia przez Miasto P., z mocy prawa, mienia stanowiącego nieruchomość Skarbu Państwa, położoną w P. przy ul. [...], oznaczoną w ewidencji gruntów obręb W. działka nr [...] o pow. 54081 m- (w dniu 27 maja 1990 r. stanowiąca część działki nr [...]), ujawnioną w księdze wieczystej Kw nr [...]. W uzasadnieniu swej decyzji Wojewoda stwierdził, że z przepisu art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 10 maja 1990 r. Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i pracownikach samorządowych (Dz.U. Nr 32, poz. 191 ze zm. - zwanej dalej ustawą komunalizacyjną), wynika że aby mienie z mocy prawa stało się mieniem komunalnym w dniu 27 maja 1990 r. musiały łącznie zaistnieć takie przesłanki jak: przedmiotowe mienie było mieniem ogólnonarodowym (państwowym) oraz należało do podmiotów wymienionych w art. 5 ust. 1 pkt 1-3 (tj. rad narodowych i terenowych organów administracji państwowej stopnia podstawowego; przedsiębiorstw państwowych, dla których organy określone w pkt 1 pełnią funkcję organu założycielskiego; zakładów i innych jednostek organizacyjnych podporządkowanych organom określonym w pkt 1). Organ I instancji ustalił, że w przedmiotowej sprawie bezspornie ww. nieruchomość w dniu 27 maja 1990 r. stanowiła mienie ogólnonarodowe (państwowe). Natomiast nie zachodziła druga z koniecznych przesłanek do stwierdzenia nabycia przez Miasto P. z mocy prawa własności działki nr [...], bowiem w dniu ustawowej komunalizacji nieruchomość ta jako część ówczesnej działki nr [...] należała do przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe - nie była zarządzana przez terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego.