Wyrok NSA z dnia 16 kwietnia 2008 r., sygn. II OSK 414/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jerzy Bujko (spr.) Sędziowie sędzia NSA Henryk Ożóg sędzia NSA Małgorzata Stahl Protokolant Renata Sapieha po rozpoznaniu w dniu 16 kwietnia 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej J. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 8 listopada 2006 r. sygn. akt II SA/Kr 1521/03 w sprawie ze skargi J. P. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie nałożenia obowiązku wykonania określonych czynności oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 8 listopada 2006 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę J. P. wniesioną na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego K. z dnia [...], nr [...], utrzymującą w mocy decyzję organu I instancji wydaną w przedmiocie nałożenia obowiązku wykonania określonych czynności prowadzących do doprowadzenia robót budowlanych do stanu zgodnego z prawem. Do wydania tej decyzji doszło w następującym stanie:
Na podstawie zgłoszenia dokonanego w dniu [...] dotyczącego budowy na nieruchomości należącej do J. P. i jego żony J. P. położonej we wsi G. [...] budynku gospodarczego o wymiarach 4,80 m na 7,0 m inwestorzy wybudowali obiekt znacznie większy, o wymiarach 5 x 10 m oraz zmienili jego funkcję. Wobec tego Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w O., decyzją z dnia [...] wydaną na podstawie art. 51 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 51 ust. 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz.U. z 2000 r. Nr 106, poz. 1126 ze zm.) oraz art. 104 K.p.a., nałożył na J. P., J. P. i ich syna R. P. obowiązek wykonania w terminie do dnia [...] czynności mających na celu doprowadzenie robót budowlanych wykonywanych przy dobudowie do istniejącego budynku mieszkalnego obiektu gospodarczego zlokalizowanego na działce położonej w miejscowości G. do stanu zgodnego z prawem, polegających na przedłożeniu projektu zagospodarowania działki zawierającego część opisową i rysunkową sporządzonego na kopiach mapy zasadniczej lub mapy jednostkowej, przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, inwentaryzacji budowlanej obiektu, oceny technicznej obiektu opracowanej przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane, oceny technicznej wykonanej wewnętrznej instalacji elektrycznej opracowanej przez osobę posiadającą stosowne uprawnienia budowlane, ze wskazaniem, że w przypadku stwierdzenia, iż wybudowany obiekt narusza przepisy techniczne obowiązujące w dacie budowy, opracowanie winno zawierać również zakres zmian i przeróbek niezbędnych do doprowadzenia obiektu do stanu zgodnego z przepisami obecnie obowiązującymi.