Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 4 kwietnia 2008 r., sygn. I OSK 605/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Alicja Plucińska - Filipowicz, Sędzia del. WSA Jerzy Bortkiewicz (spr.), Sędzia NSA Jerzy Bujko, Protokolant Tomasz Zieliński, po rozpoznaniu w dniu 4 kwietnia 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 12 stycznia 2007r. sygn. akt II SA/Wa 2076/06 w sprawie ze skargi M. T. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 12 stycznia 2007 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę M. T. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...], nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby funkcjonariusza Policji.

W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.

Komendant Główny Policji rozkazem personalnym z [...], nr [...] uchylił rozkaz personalny Komendanta Wielkopolskiego Policji w G. W. z [...], nr [...] w sprawie zwolnienia ze służby w Policji mł. asp. M. T. - skarżącego w części dotyczącej daty zwolnienia i ustalił nową datę zwolnienia na dzień [...] września 2006 r., a w pozostałej części zaskarżony rozkaz personalny utrzymał w mocy.

W uzasadnieniu decyzji organ II instancji przytoczył ustalenia organu pierwszoinstancyjnego w zakresie uznania skarżącego, orzeczeniem Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej MSWiA w Z. G. z [...] maja 2006 r., za całkowicie niezdolnego do służby w Policji i zaliczeniem go do drugiej grupy inwalidzkiej, co nakładało na organ Policji obowiązek rozwiązania stosunku służbowego.

W złożonym odwołaniu od decyzji organu I instancji, skarżący podniósł, że orzeczeniem Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej MSWiA w Z. G. został zakwalifikowany jako niezdolny do służby na okres jednego roku, zaś podstawę zwolnienia go ze służby stanowi przepis art. 41 ust. 1 pkt 1 ustawy z 6.04.1990 r., o Policji (Dz.U z 2007 r., Nr 43, poz. 277), który uzależnia rozwiązanie stosunku służbowego od orzeczenia trwałej niezdolności do służby.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00