Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 2 września 2008 r., sygn. I OSK 1093/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Maria Wiśniewska (spr.) Sędziowie NSA Joanna Banasiewicz Anna Łukaszewska-Macioch Protokolant Michał Zawadzki po rozpoznaniu w dniu 12 sierpnia 2008r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Prokuratora Apelacyjnego w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 4 kwietnia 2007r., sygn. akt II SA/Gd 17/07 w sprawie ze skargi G. L. na decyzję Wojewody P. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odszkodowania za nieruchomości przejęte na własność gminy oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 4 kwietnia 2007 r., sygn. akt II SA/Gd 17/07, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę Gminy L. na decyzję Wojewody P. z dnia [...]., nr [...] w przedmiocie odszkodowania za nieruchomości przejęte na własność gminy.
W uzasadnieniu powyższego wyroku zawarto następujące ustalenia faktyczne i ocenę prawną.
Wojewoda P. decyzją z dnia [...], nr [...], po rozpoznaniu odwołania Gminy L. od decyzji Starosty W. z dnia [...], nr [...] orzekającej o ustaleniu odszkodowania w kwocie [...] zł na rzecz "[...]" sp. z o. o. w K. za przejęte na własność Gminy L. nieruchomości, położone w K. oznaczone ewidencyjnie jako działki nr [...] o pow. [...]m2, nr [...] o pow. [...] m2 oraz nr [...] o pow. [...] m2, powstałe po podziale nieruchomości objętych księgami wieczystymi nr KW [...] i KW[...], prowadzonymi przez Wydział Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w W. - utrzymał zaskarżoną decyzję w mocy.
W uzasadnieniu decyzji organ drugiej instancji wskazał, że decyzją z dnia [...], nr [...] Wójt Gminy L. zatwierdził projekt podziału nieruchomości położonej we wsi K., będącej własnością spółki "[...]". Decyzja ta stała się ostateczną w dniu [...]. Powstałe w wyniku podziału działki przeznaczone zostały pod drogę gminną. Wojewoda podkreślił, że w art. 98 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2004 r., Nr 261, poz. 2603, ze zm., zwanej dalej "ugn") ustalone zostały zasady odpłatnego przejmowania przez jednostki samorządu terytorialnego lub Skarb Państwa nieruchomości przeznaczonych pod drogi publiczne. Przepisy te mają charakter norm bezwzględnie obowiązujących, co oznacza, że odmienne ustalenia stron np. zrzeczenie się prawa do odszkodowania należy uznać za nieważne, ponieważ nie wywołują skutków prawnych. Odrębną natomiast sprawą jest późniejsze rozporządzenie przez stronę uzyskanym odszkodowaniem.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right