Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie NSA z dnia 10 października 2008 r., sygn. I OSK 1040/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia del. NSA Ewa Dzbeńska po rozpoznaniu w dniu 10 października 2008 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 kwietnia 2008 r., sygn. akt I SA/Wa 435/08 o odrzuceniu skargi Wyższej Szkoły Ubezpieczeń w K. na uchwałę Prezydium Państwowej Komisji Akredytacyjnej z dnia [...], Nr [...] w przedmiocie negatywnej oceny jakości kształcenia na kierunku "finanse i rachunkowość" postanawia: oddalić skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 7 kwietnia 2008 r., sygn. akt I SA/Wa 435/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę Wyższej Szkoły Ubezpieczeń w K. na uchwałę Prezydium Państwowej Komisji Akredytacyjnej z dnia [...] w przedmiocie negatywnej oceny jakości kształcenia na kierunku "finanse i rachunkowość".

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Sąd wskazał, iż zaskarżona uchwała Państwowej Komisji Akredytacyjnej z dnia [...] w przedmiocie negatywnej oceny jakości kształcenia na kierunku "finanse i rachunkowość" jest wydawana przez podmiot nie będący w ogóle dysponentem władztwa publicznoprawnego. Uchwała ta nie konkretyzuje żadnego stosunku administracyjnego, ponieważ Komisja nie ma uprawnień do rozstrzygania we władczy sposób o prawach i obowiązkach strony. Charakter uchwał podejmowanych przez Państwową Komisję Akredytacyjną przesądza, że nie mogą one być uznane zatem za czynności z zakresu administracji publicznej o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Sąd wskazał, że akty i czynności muszą mieć charakter publicznoprawny, a także akt lub czynność musi dotyczyć uprawnienia lub obowiązku wynikających z przepisów prawa. Sąd podniósł, iż musi istnieć ścisły związek między przepisem prawa, który określa uprawnienie lub obowiązek, a aktem lub czynnością, która dotyczy takiego uprawnienia lub obowiązku (postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 16 września 2004 r., OSK 247/04).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00