Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 9 maja 2008 r., sygn. II OSK 45/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Maria Rzążewska /spr./ Sędziowie sędzia del. WSA Arkadiusz Despot-Mładanowicz sędzia NSA Andrzej Gliniecki Protokolant Marcin Sikorski po rozpoznaniu w dniu 9 maja 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Gminy U. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 1 października 2007 r., sygn. akt II SA/Gl 292/07 w sprawie ze skargi J. O. i J. O. na uchwałę Rady Miasta U. z dnia [...]., nr [...] w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego uchyla zaskarżony wyrok i skargę oddala

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 1 października 2007 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w pkt 1 stwierdził nieważność uchwały Rady Miasta U. z dnia [...] nr [...] w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta U., w pkt 2 zasądził od Gminy U. solidarnie na rzecz skarżących kwotę 300 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Sąd uwzględniając skargę wskazał, że zaskarżona uchwała została podjęta z naruszeniem zasad sporządzenia planu miejscowego, co powoduje jej nieważność w całości. W planie miejscowym objętym zaskarżoną uchwałą brak jest bowiem wymaganego przepisem art. 15 ust. 2 pkt 6 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. Nr 80, poz. 717 ze zm.), zwanej dalej "ustawą", określenia linii zabudowy dla terenów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną (symbol planu MN2), w tym również linii zabudowy wyznaczającej odległość budynków od drogi, przy której położona jest działka skarżących oznaczona nr pgr. [...]. W ocenie Sądu fakt wskazania linii rozgraniczających w odniesieniu do projektowanych nowych dróg nie oznacza, że został zrealizowany przez organ planistyczny obowiązek określenia w planie miejscowym linii zabudowy. Są to bowiem dwa odrębne pojęcia zarówno w rozumieniu przepisów ustawy, jak również w znaczeniu przepisów techniczno-budowlanych wskazanych w art. 7 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz.U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.). Mając powyższe okoliczności na uwadze Sąd wskazał, że plan miejscowy objęty zaskarżoną uchwałą nie określa na terenach przeznaczonych pod zabudowę linii zabudowy, pomimo że ich określenie stanowi obligatoryjny element planu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00