Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 17 grudnia 2008 r., sygn. I OSK 132/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Wojciech Chróścielewski Sędziowie Sędzia del. WSA Marzenna Linska-Wawrzon (spr.) Sędzia NSA Małgorzata Pocztarek Protokolant Tomasz Zieliński po rozpoznaniu w dniu 17 grudnia 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 2 października 2007 r. sygn. akt II SA/Kr 86/06 w sprawie ze skargi M.P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia [...] listopada 2005 r. nr [...] w przedmiocie przyznania zasiłku celowego na zakup leków oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 2 października 2007 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę M. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia [...] listopada 2005 r. nr [...] w przedmiocie przyznania zasiłku celowego na zup leków.

W uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał, iż zaskarżoną decyzją z dnia [...] listopada 2005 r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Krakowie po rozpatrzeniu odwołania M. P. od w/w decyzji, - działając na podstawie art. 2, art. 7, art. 8, art. 41 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. Nr 64 poz. 593 ze zm) oraz art. 138 § 1 pkt. 1 k.p.a. utrzymało w mocy decyzję z dnia [...] lipca 2005 r. nr [...], którą Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie przyznał zasiłek celowy specjalny wnioskodawcy - M. P. w wysokości [...] złotych na leki.

Organ odwoławczy wskazał stan faktyczny sprawy, a następnie powołał przepis art. 39 ust. 1 i 2 ustawy o pomoc społecznej, w myśl którego zasiłek celowy może być przyznany w celu zaspokojenia niezbędnej potrzeby życiowej, w szczególności na wymienione w przepisie cele. Kolegium podkreśliło także, iż zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy podstawowym kryterium stanowiącym podstawę do ustalenia prawa do świadczenia w postaci zasiłku celowego stanowi kryterium dochodowe. Prawo do świadczeń przysługuje osobom, które nie mają żadnych źródeł utrzymania bądź nie przekraczają ustawowego kryterium dochodowego, oraz w razie zaistnienia co najmniej jednej z okoliczności, o których mowa w art. 7 pkt 2-15 ustawy. Organ II instancji stwierdził, iż w przedmiotowej sprawie ze zgromadzonego materiału dowodowego wynika, że skarżący prowadzi jednoosobowe gospodarstwo domowe. Kryterium dochodowe, uprawniające do świadczeń z pomocy społecznej nie jest w rozpatrywanej sytuacji spełnione, ponieważ uzyskiwany z tytułu zasiłku dla bezrobotnych dochód wynosi [...]zł i przekracza kryterium ustawowe, wynoszące 461 zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00