Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 23 września 2008 r., sygn. I OSK 1333/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Ludwik Żukowski Sędziowie NSA : Małgorzata Pocztarek Sędzia WSA del. Jacek Fronczyk (spr.) Protokolant Aleksandra Żurawicka po rozpoznaniu w dniu 23 września 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej B. Ż. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 25 maja 2007 r. sygn. akt IV SA/Wa 688/07 w sprawie ze skargi B. Ż. na decyzję Ministra Edukacji Narodowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie stwierdzenia wydania orzeczenia z naruszeniem prawa oddala skargę kasacyjną
UZASADNIENIE
Wyrokiem z dnia 25 maja 2007 r. o sygn. akt IV SA/Wa 688/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uwzględnił skargę B. Ż., stwierdzając nieważność decyzji Ministra Edukacji Narodowej z dnia [...] nr [...] oraz poprzedzającej ją decyzji tego organu z dnia [...] nr [...] w przedmiocie stwierdzenia wydania orzeczenia z naruszeniem prawa.
W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.
Decyzją z dnia [...] nr [...] Minister Edukacji Narodowej stwierdził wydanie z naruszeniem prawa orzeczenia Ministra Oświaty z dnia [...] nr [...], stwierdzającego przejście z mocy prawa na własność Skarbu Państwa zabudowanej nieruchomości o powierzchni [...] ha, położonej w K., powiat L., stanowiącej własność Towarzystwa [...] dla uczennic [...] w K.
W motywach decyzji podniesiono, że do Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu wpłynął wniosek B. Ż., dotyczący stwierdzenia nieważności orzeczenia Ministra Oświaty z dnia [...]. Organ, po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego, ustalił, iż w archiwum nie zachowały się akta sprawy zakończonej wydaniem przez Ministra Oświaty orzeczenia z dnia z dnia [...] nr [...], stwierdzającego przejście z mocy prawa na własność Skarbu Państwa ww. nieruchomości. Jednakże, na podstawie innych zgromadzonych w sprawie dowodów, ustalono, iż wyżej wymieniona decyzja została wydana w dniu [...]. W oparciu o to orzeczenie Ministra Oświaty ustanowiono księgi wieczyste o nr [...] oraz [...] dla przedmiotowej nieruchomości, a następnie wpisano do nich jako właściciela nieruchomości Skarb Państwa. W późniejszych latach dokonano podziału nieruchomości wpisanej do księgi wieczystej o nr [...], poprzez wydzielenie działek ewidencyjnych o nr [...],[...],[...], które następnie częściowo zostały przekazane Gminie M. Działka o nr [...],[...],[...] oraz [...] pozostaje we władaniu Skarbu Państwa, a działkę [...] przekazano w użytkowanie wieczyste M. i B. Ż..
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right