Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 16 grudnia 2008 r., sygn. II GSK 594/08

Przepisy art. 68 ust. 4 w zw. z art. 65 pkt 1 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. - Prawo o adwokaturze (t.j. Dz. U. z 2002 r. Nr 123, poz. 1058 ze zm.) nie stanowią podstawy do nakładania na osoby pozostające w służbie w Policji obowiązku zwolnienia się ze służby przed uzyskaniem wpisu na listę adwokatów i traktowania zaniechania tej czynności jako elementu braku rękojmi wykonywania zawodu uzasadniającego odmowę dokonania wpisu na listę adwokatów.

Przepis art. 4b ust. 1 pkt 1 Prawa o adwokaturze wprowadza jedynie zakaz jednoczesnego wykonywania zawodu adwokata z pozostawaniem w stosunku pracy, nie odnosi się natomiast do sytuacji obejmującej ubieganie się o nabycie prawa do wykonywania zawodu.

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kisielewicz Sędziowie Edward Kierejczyk NSA Małgorzata Korycińska (spr.) Protokolant Magdalena Sagan po rozpoznaniu w dniu 16 grudnia 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 17 stycznia 2008 r. sygn. akt VI SA/Wa 1600/07 w sprawie ze skargi J.P. na uchwałę Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej z dnia [...] czerwca 2006 r. bez numeru w przedmiocie odmowy wpisu na listę adwokatów oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

I

Zaskarżonym skargą kasacyjną wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w W., po rozpoznaniu sprawy ze skargi J.P. na uchwałę Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej z dnia [...] czerwca 2006 r. w przedmiocie odmowy wpisu na listę adwokatów, uchylił zaskarżoną uchwałę oraz utrzymaną nią w mocy uchwałę Okręgowej Rady Adwokackiej w W. z dnia [...] lutego 2006 r. i stwierdził, że uchylone uchwały nie podlegają wykonaniu.

W pisemnych motywach orzeczenia Sąd I instancji podał, że Okręgowa Rada Adwokacka w W. uchwałą z dnia [...] lutego 2006 r. odmówiła J.P. wpisu na listę adwokatów tej Izby. W uzasadnieniu uchwały organ stwierdził, że wnioskujący, który uzyskał tytuł magistra prawa, a następnie zdał w 2003 r. egzamin prokuratorski, obecnie pracuje na stanowisku Naczelnika Sekcji Komendy Miejskiej Policji w O. W ocenie organu, osoba będąca czynnym policjantem nie daje rękojmi prawidłowego wykonywania zawodu adwokata, o której stanowi art. 65 pkt 1 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. - Prawo o adwokaturze (t.j. Dz. U. z 2002 r. Nr 123, poz. 1058 ze zm.). Istota zawodu policjanta i adwokata nie pozwala na ich łączenie w tym samym czasie. Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej uchwałą z dnia [...] czerwca 2006 r. utrzymało w mocy uchwałę Okręgowej Rady Adwokackiej. W uzasadnieniu uchwały organ odwoławczy wywodził, że różnice wynikające z istoty zawodu adwokata i policjanta są nie do pogodzenia z wymogami art. 65 pkt 1 Prawa o adwokaturze. Organ wskazał również na obowiązującą w Policji specyfikę pracy polegającą na podległości funkcjonariusza wobec przełożonych oraz prokuratury w zakresie prowadzonych pod jej nadzorem postępowań. Z art. 72 ust. 1 pkt 4 Prawa o adwokaturze wynika, że nie można łączyć stanowiska w Policji z pozostawaniem na liście adwokatów. Przepis ten bowiem nakazuje skreślenie z listy adwokatów w przypadku objęcia stanowiska w organach ścigania. Skoro zatem adwokat nie może objąć takiego stanowiska, to osoba zajmująca już takie stanowisko w organach ścigania, nie może zostać wpisana na listę adwokatów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00