Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 5 marca 2008 r., sygn. I GSK 716/07

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Anna Stec (spr.) Sędziowie Maria Myślińska NSA Jan Bała Protokolant Jarosław Poturnicki po rozpoznaniu w dniu 5 marca 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej PPH F. Spółki z o.o. w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w K. z dnia 9 stycznia 2007 r. sygn. akt III SA/Kr 151/06 w sprawie ze skarg PPH F. Spółki z o.o. w K. na decyzje Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] lutego 2003 r. nr [...] [...] lutego 2003 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od PPH F. Spółki z o.o. w K. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w K. 1800 (tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

 

UZASADNIENIE

Wojewódzki Sąd Administracyjny w K. wyrokiem z dnia 9 stycznia 2007r. sygn. akt III SA/Kr 151/06 - po rozpoznaniu sprawy ze skargi Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego "F." sp. z o.o. w K. na decyzje Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] lutego 2003 r. o nr nr [...], [...] w przedmiocie długu celnego - oddalił skargi, z następującym uzasadnieniem:

Spółka "F." zgłosiła do objęcia procedurą dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym towar określony jako "syrop cukrowy z dodatkami chemicznymi", dla którego zadeklarowała kod PCN 2106 90 98 0 ze stawką celną obniżoną właściwą dla towarów pochodzących z Litwy w wysokości 5%.

Naczelnik Urzędu Celnego II w K. wydał decyzje, w których uznał zgłoszenia celne za nieprawidłowe w części dotyczącej kodu PCN, stawki celnej oraz kwoty długu celnego i orzekł, że przedmiotowy towar należy zaklasyfikować do kodu PCN 1702 90 99 0 ze stawką celną 30% oraz określił kwoty długów celnych. Organ wymierzył również odsetki wyrównawcze za okres od dnia powstania długu celnego do dnia zarejestrowania retrospektywnego.

Organ I instancji w oparciu o zebrany materiał dowodowy ustalił, iż sprowadzony towar to syrop o niekwestionowanym składzie, będący mieszaniną sacharozy z wodą z niewielkim dodatkiem środków chemicznych (fosforanu dwuamonowego i pirosiarczanu sodu o właściwościach konserwujących, przeciwutleniających, wspomagających spulchnianie, stabilizujących ciasta i będących pożywką dla drożdży). Przytaczając brzmienie pozycji 2106 i 1702 Taryfy celnej (załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 grudnia 2001 r. w sprawie ustanowienia Taryfy celnej - Dz. U Nr 146, poz. 1639 ze zm.) oraz wyjaśnienia do niej (zamieszczone w załączniku do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 sierpnia 1999 r. - w sprawie wyjaśnień do Taryfy celnej - Dz. U. Nr 74, poz. 830) organ stwierdził, że - kierując się regułą 1 Ogólnych Reguł Interpretacji Nomenklatury Scalonej - pozycja 2106 (obejmująca przetwory spożywcze gdzie indziej niewymienione ani niewłączone) nie może mieć zastosowania, bowiem importowany towar objęty jest pozycją 1702. Do tej pozycji bowiem klasyfikować należy syropy cukrowe pod warunkiem, że nie zawierają dodatków aromatów i barwników.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00