Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 25 kwietnia 2008 r., sygn. II FSK 400/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Grzegorz Borkowski, Sędziowie: NSA Jacek Brolik, WSA del. Sławomir Presnarowicz (sprawozdawca), Protokolant Paweł Koluch, po rozpoznaniu w dniu 25 kwietnia 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej B. A. i S. A. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 26 października 2006 r. sygn. akt I SA/Gl 1254/06 w sprawie ze skargi B. A. i S. A. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 13 czerwca 2006 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2000 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 26 października 2006 r., sygn. akt I SA/Gl 1254/06, oddalił skargę B. i S. A. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 13 czerwca 2006 r., Nr [...], w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2000 r. Podstawą prawną powyższego orzeczenia Sądu I instancji był art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270, ze zm.), określanej dalej p.p.s.a.

Z ustaleń stanu faktycznego podanego w zaskarżonym wyroku wynika, że w 2000 r. S. A. prowadził działalność gospodarczą w zakresie skupu i sprzedaży surowców wtórnych PW "S." s.c. z siedzibą w C. (wspólnikiem był A. H. - 50 % udziałów), a B. A. prowadziła działalność w zakresie skupu i sprzedaży złomu i olejów przemysłowych pod firmą "S.". Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w C. w wyniku przeprowadzonych czynności kontrolnych, zakwestionował zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu w ramach firmy "S." wydatków związanych z zakupem gazu propan-butan (ustalono, że strona w badanym okresie nie używała do działalności gospodarczej samochodu zasilanego gazem). Wyłączono także z kosztów uzyskania przychodu wydatek na zakup opon do samochodu osobowego, gdyż ustalono, że podatniczka nie prowadziła ewidencji przebiegu pojazdu, a także nie dokonywała zakupów paliwa do samochodu osobowego. Stwierdzono również nieprawidłowości w dokonywaniu odpisów amortyzacyjnych od naczepy i ciągnika siodłowego wynikające z faktu, że strona rozpoczęła dokonywanie odpisów wcześniej niż pojazdy te zostały przyjęte do używania. Ponadto wskazywano na zawyżenie kosztów zakupu towarów handlowych poprzez zaksięgowanie w podatkowej księdze przychodów i rozchodów fikcyjnych transakcji zawartych z firmami: PHU "D." - D. Ż. i S. i S. S. W. - M. C. oraz "B." s.c. w C. Mając powyższe na uwadze, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w C. decyzją z dnia 19 września 2005 r., określił B. i S. A. wysokość zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2000 r. w kwocie 63.300, 80 zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00