Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 3 października 2008 r., sygn. I FSK 1203/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak (sprawozdawca), Sędzia NSA: Maria Dożynkiewicz, Sędzia del. WSA Jerzy Płusa, Protokolant Karolina Latarska, po rozpoznaniu w dniu 3 października 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej K. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 26 października 2006 r. sygn. akt I SA/Wr 66/06 w sprawie ze skargi K. K. "S." w K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia 31 października 2005 r. nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za październik 2000 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 26 października 2006 r., sygn. akt I SA/Wr 66/06, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę K. K. prowadzącego działalność gospodarczą "S." Zakład Pracy Chronionej w K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia 31 października 2005 r. w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za październik 2000 r.

2. W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd I instancji wskazał, że organ w wyniku przeprowadzonego postępowania ustalił, iż skarżący obniżył należny podatek o podatek naliczony w fakturach zakupu, dokumentujących transakcje, które w rzeczywistości nie zostały dokonane. Zakwestionowane faktury zostały wystawione przez "S." w L., która to firma, zdaniem organu, brała udział w fikcyjnej sprzedaży złomu, za czym przemawia to, że dostawcami tej spółki były firmy nieistniejące lub dokonujące fikcyjnych zakupów, a złom był przywożony do skarżącego z różnych miejsc w kraju (bez wskazania konkretnych źródeł pochodzenia złomu, miejsca załadunku i trasy przejazdu), co wynika z zeznań świadków, a w szczególności podmiotu, świadczącego usługi transportowe na rzecz S., jak i jej właściciela. Przeprowadzone postępowanie dowodowe potwierdziło natomiast prawidłowość naliczenia podatku należnego od dokonanych przez skarżącego sprzedaży złomu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00