Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 9 lutego 2007 r., sygn. II OSK 1270/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Alicja Plucińska-Filipowicz Sędziowie Wojciech Chróścielewski Otylia Wierzbicka /spr./ Protokolant Agnieszka Majewska po rozpoznaniu w dniu 9 lutego 2007 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej T. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 25 maja 2006 r. sygn. akt II SA/Kr 1184/03 w sprawie ze skargi T. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] kwietnia 2003 r. nr [...] w przedmiocie wyrażenia zgody na przeznaczenie gruntu rolnego do zalesienia oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w sprawie sygn. II SA/Kr 1184/03, wyrokiem z dnia 25 maja 2006 r. oddalił skargę T. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] kwietnia 2003 r., którą to decyzją Kolegium uchyliło decyzję Starosty K. z dnia [...] marca 2003 r. wyrażającą zgodę na przeznaczenie do zalesienia gruntu rolnego o powierzchni 0,57 ha i przekazało sprawę do ponownego rozpoznania organowi pierwszej instancji.

W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne:

Każdy organ administracji w prowadzonym postępowaniu musi uwzględnić stan prawny obowiązujący w dacie orzekania, stąd też Samorządowe Kolegium Odwoławcze zobowiązane było do uwzględnienia stanu prawnego na dzień 25 kwietnia 2003 r.. Stan prawny obowiązujący w dacie wydania decyzji przez organ pierwszej instancji był inny, niż w dacie orzekania przez Kolegium. W dniu 2 kwietnia 2003 r. weszła bowiem w życie istotna nowelizacja ustawy z dnia 8 czerwca 2001 r. o przeznaczeniu gruntów rolnych do zalesiania (Dz.U. Nr 73 poz. 764). Ustawodawca na mocy ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. o zmianie ustawy o przeznaczeniu gruntów rolnych do zalesiania oraz ustawy Prawo ochrony środowiska (Dz.U. Nr 46 poz. 392) nadał nową treść większości przepisów ustawy z dnia 8 czerwca 2001 r.. W art. 4 ustawa nowelizująca stanowi, że do spraw wszczętych przed dniem wejścia w życie ustawy, czyli przed dniem 2 kwietnia 2003 r., a nie zakończonych decyzją ostateczną stosuje się przepisy ustawy z dnia 14 lutego 2003 r.. Ponieważ odwołanie skarżącego nie zostało rozpatrzone przed dniem 2 kwietnia 2003 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze było zobligowane do uchylenia zaskarżonej decyzji ze wskazaniem, że przy ponownym rozpoznaniu sprawy organ pierwszej instancji zastosuje przepisy znowelizowanej ustawy z dnia 8 czerwca 2001 r.. W ocenie Sądu, Samorządowe Kolegium Odwoławcze zasadnie podniosło, że w znowelizowanej ustawie uległy zmianie przesłanki dopuszczalności zalesienia gruntów rolnych. Ustawa wprowadziła nowe warunki zalesienia, to jest, że grunt rolny może być przeznaczony do zalesienia, jeżeli jest przewidziany do zalesienia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Wymaga też ustalenia, czy wnioskowany do zalesienia grunt stanowi gospodarstwo rolne bądź jego część w rozumieniu art. 3a ustawy, który to przepis wprowadza definicję pojęcia "gospodarstwo rolne". Sąd podzielił również stanowisko Kolegium, że Rada Gminy w S. uchwałę w sprawie akceptacji zmiany użytkowania gruntu rolnego na leśny podjęła z naruszeniem 30 dniowego terminu i że brak stanowiska Rady w terminie 30 dni uznaje się za akceptację Rady dla wniosku. Nadto Sąd wskazał, że ustawa z dnia 8 czerwca 2001 r. o przeznaczeniu gruntów rolnych do zalesiania już nieobowiązuje - została uchylona ustawą z dnia 28 listopada 2003 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej (Dz.U. Nr 229 poz. 2273 ze zm.), tym niemniej art. 14 ust. 3 tej ustawy stanowi, że do spraw w zakresie wyrażenia zgody na przeznaczenie gruntów rolnych do zalesienia, wszczętych i niezakończonych decyzją ostateczną do dnia wejście w życie ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. stosuje się przepisy dotychczasowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00