Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 19 stycznia 2007 r., sygn. I OSK 1064/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jolanta Rajewska (spr.) Sędziowie NSA Barbara Adamiak Jerzy Stankowski Protokolant Katarzyna Malinowska po rozpoznaniu w dniu 19 stycznia 2007r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej E. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 czerwca 2005 r. sygn. akt I SA/Wa 721/04 w sprawie ze skargi E. G. na decyzję Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy potwierdzenia równoznaczności tytułu uzyskanego w Republice Węgierskiej 1) uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie, 2) zasądza na rzecz E. G. od Ministra Nauki Szkolnictwa Wyższego kwotę 802 zł (osiemset dwa) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 14 czerwca 2005r sygn. akt I SA/Wa 721/04 oddalił skargę E. G. na postanowienie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy potwierdzenia równoważności tytułu.

Wyrok został wydany w następujących okolicznościach sprawy.

Minister Edukacji Narodowej i Sportu postanowieniem z dnia [...] nr [...] odmówił potwierdzenia równoważności tytułu "habilitalt doktorra", uzyskanego przez E. G. w 1997r w Republice Węgierskiej, z tytułem naukowym" profesor" nadawanym w Rzeczpospolitej Polskiej. Po ponownym rozpatrzeniu sprawy Minister Edukacji Narodowej i Sportu postanowieniem z dnia [...] powyższe postanowienie utrzymał w mocy. Uzasadniając swoje stanowisko organ podał, że równoważnikiem tytułu naukowego nadawanego w Polsce może być stopień bądź tytuł oficjalnie uznawany za stopień lub tytuł naukowy w państwie, w którym został on nadany. Uzyskany przez E. G. tytuł "habilitalt doktorra" po 1993r nie jest uznawany przez kompetentne władze węgierskie za stopień lub tytuł naukowy. Wynika to z pisma Węgierskiego Biura Ekwiwalencji i Informacji oraz obowiązujących na Węgrzech ustaw o szkolnictwie wyższym oraz rządowej, które znoszą w Republice Węgierskiej stopień naukowy " doktor nauk prawnych" i nie przewidują tytułu naukowego "profesor". O powyższym świadczy też treść otrzymanego przez skarżącą dyplomu. Określono w nim, że dyplom ten ma charakter "venia legendi", co w tradycji akademickiej jest jedynie świadectwem określonych kwalifikacji dydaktycznych (prawo wykładania), a nie stopniem czy tytułem naukowym. Wyraźnie lokuje to omawiany dyplom poniżej wymagań stawianych kandydatom do tytułu naukowego profesora w Rzeczpospolitej Polskiej. Minister podkreślił ponadto, że w polskim systemie prawnym wyraźnie odróżnia się stanowisko profesora nadzwyczajnego czy zwyczajnego od tytułu naukowego profesora. Tytuł naukowy profesora, zgodnie z art. 25 i art.26 ustawy z dnia 14 marca 2003r o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki (Dz.U. Nr 65, poz.595), nadaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej i może go otrzymać tylko osoba, która uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego. Nie występują zatem żadne formalne ani merytoryczne przesłanki do uznania węgierskiego tytułu "habilitalt doktorra" za równoważny z nadawanym w Polsce tytułem naukowym "profesor".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00