Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 13 kwietnia 2007 r., sygn. I OSK 945/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Izabella Kulig-Maciszewska, Sędziowie NSA Małgorzata Pocztarek (spr.), Zbigniew Rausz, Protokolant Tomasz Zieliński, po rozpoznaniu w dniu 13 kwietnia 2007r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej W. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 marca 2006r. sygn. akt II SA/Wa 1907/05 w sprawie ze skargi W. G. w przedmiocie wznowienia postępowania zakończonego prawomocnym wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 2 marca 2005 r., sygn. akt. II SA/Wa 705/04 oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 20 marca 2006 r., sygn. akt II SA/Wa 1907/05 oddalił skargę W. G. o wznowienie postępowania zakończonego prawomocnym wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 2 marca 2005 r., sygn. akt II SA/Wa 705/04.

Z uzasadnienia zaskarżonego wyroku wynika, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie prawomocnym wyrokiem z dnia 2 marca 2005 r., sygn. akt II SA/Wa 705/04 oddalił skargę W. G. na decyzję Ministra Obrony Narodowej z dnia [...], nr [...] w przedmiocie wypowiedzenia stosunku służbowego zawodowej służby wojskowej. Skarżący w uzasadnieniu skargi o wznowienie postępowania sądowego wskazał, że nie został zawiadomiony o żadnym z trzech terminów posiedzeń w sprawie z jego skargi, przez co pozbawiony został możliwości osobistego działania w sprawie objętej skargą, w związku z czym naruszony został art. 91 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm., zwanej dalej P.p.s.a.). Podniósł, że skargę na decyzję Ministra Obrony Narodowej wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem pełnomocnika procesowego. W związku zaś z zapewnieniem przez pełnomocnika, że o terminie rozprawy zostanie powiadomiony przez Sąd - czekał na informację o terminie rozprawy. W dniu 10 października 2005 r. skontaktował się z ustanowionym w sprawie pełnomocnikiem, który poinformował go, że wyrokiem z dnia 2 marca 2005 r. skarga została oddalona oraz że wyrok jest prawomocny. Zdaniem skarżącego zawiadomienie wyłącznie pełnomocnika o terminie rozprawy pozbawiło go udziału w rozprawie. Ponadto realizacja wyrażonego w Konstytucji RP prawa do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy przez niezawisły sąd wyraża się w obowiązku zawiadomienia o terminie rozprawy nie tylko pełnomocnika procesowego, ale również samej strony.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00