Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 16 maja 2007 r., sygn. II OSK 661/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Włodzimierz Ryms sędzia NSA Jacek Chlebny sędzia NSA Zofia Flasińska (spr.) Protokolant Katarzyna Latuszek po rozpoznaniu w dniu 16 maja 2007r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej S. H. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 lutego 2006 r. sygn. akt IV SA/Wa 2021/05 w sprawie ze skargi S. H. na decyzję Prezesa Urzędu do Spraw Repatriacji i Cudzoziemców z dnia [...] sierpnia 2005 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego 1. uchyla zaskarżony wyrok 2. uchyla decyzję Prezesa Urzędu do Spraw Repatriacji i Cudzoziemców z dnia [...] sierpnia 2005r. 3. zasądza od Prezesa Urzędu do Spraw Repatriacji i Cudzoziemców na rzecz S. H. kwotę 720 (słownie: siedemset dwadzieścia) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania w tym 280 (słownie: dwieście osiemdziesiąt) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 20 lutego 2006 r. (sygn. akt IV SA/Wa 2021/05) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę S. H. na decyzję Prezesa Urzędu do Spraw Repatriacji i Cudzoziemców z dnia [...] sierpnia 2005 r. nr [...], utrzymującą w mocy decyzję Wojewody Dolnośląskiego z dnia [...] lipca 2005 r. nr [...] o odmowie wydania dokumentu potwierdzającego posiadanie obywatelstwa polskiego przez S. H., poprzednio H. G., ur. [...] września 1954 r., syna N. i R.

Z ustaleń dokonanych przez organy administracji wynika, że w dniu 23 marca 1957 r. rodzice skarżącego wystąpili z podaniami do Rady Państwa o zezwolenie na zmianę obywatelstwa polskiego na izraelskie - dla siebie oraz swoich małoletnich dzieci - w uwagi na planowany wyjazd na stałe do Izraela. W związku z tym otrzymali oni uprawniające ich do wyjazdu dokumenty podróży, a syn państwa G. - H. został wpisany do dokumentów podroży matki serii [...]. Skarżący oraz jego rodzice po przyjeździe do Izraela w dniu 28 kwietnia 1957 r. uzyskali obywatelstwo tego kraju. Zdaniem organów orzekających w sprawie zaszły więc wszystkie przesłanki przewidziane w art. 11 ustawy z dnia 8 stycznia 1951 r. o obywatelstwie polskim, powodujące utratę przez skarżącego obywatelstwa polskiego. S. H. uzyskał bowiem zezwolenie właściwego organu tj. Rady Państwa na zmianę obywatelstwa, które zostało mu udzielone uchwałą tego organu z dnia 23 stycznia 1958 r. oraz nabył obywatelstwo innego państwa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00