Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 25 lipca 2007 r., sygn. II OSK 1204/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Włodzimierz Ryms Sędziowie Jacek Chlebny Roman Ciąglewicz ( spr.) Protokolant Monika Dworakowska po rozpoznaniu w dniu 25 lipca 2007 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Prezesa Urzędu do Spraw Repatriacji i Cudzoziemców od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 maja 2006 r. sygn. akt IV SA/Wa 411/06 w sprawie ze skargi R. D. na decyzję Prezesa Urzędu do Spraw Repatriacji i Cudzoziemców z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Uzasadnienie.

Wyrokiem z dnia 19 maja 2006 r., sygn. akt IV SA/Wa 411/06, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji, w sprawie ze skargi R. D. na decyzję Prezesa Urzędu do Spraw Repatriacji i Cudzoziemców, z dnia [...] nr [...] utrzymującą w mocy decyzję Wojewody Mazowieckiego, z dnia [...], nr [...], odmawiającą stwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego przez B. R. D., z domu Z.

Wyrok wydany został w następujących okolicznościach sprawy.

Wskazaną wyżej decyzją z dnia 22 kwietnia 2005 r., Wojewoda Dolnośląski, na podstawie art. 13 ust.1 w związku z art. 17 ust.4 ustawy z dnia 15 lutego 1962 r. o obywatelstwie polskim (Dz. U. z 2000 r. Nr 28, poz.353 ze zm.), rozstrzygnął wniosek B. R. D., zamieszkałej w Izraelu, o stwierdzenie posiadania przez wnioskodawczynię obywatelstwa polskiego. Organ pierwszej instancji ustalił, że wnioskodawczyni urodziła się 15 sierpnia 1953 r. w W., jako córka A. i D. W W. mieszkała z rodziną do 1969 r. W dniach 22-23 sierpnia 1969 r. D. i A. Z. złożyli podania o pozwolenie na wyjazd za granicę oraz podania do Rady Państwa o zezwolenie na zmianę obywatelstwa polskiego. Otrzymali dokumenty podróży uprawniające ich do wyjazdu na stały pobyt do Izraela. Wnioskodawczyni również złożyła podanie do Rady Państwa o zezwolenie na zmianę obywatelstwa polskiego i we wrześniu 1969 r. otrzymała dokument podróży uprawniający do wyjazdu z Polski. Granicę Polski przekroczyła wraz z rodziną w dniu 25 listopada 1969 r. Obecnie wnioskodawczyni mieszka w Izraelu. Wojewoda stwierdził, że wobec niezłożenia przez pełnomocnika wnioskodawczyni dokumentów związanych z posiadaniem przez rodziców wnioskodawczyni obywatelstwa obcego i jej osobistego oświadczenia o okolicznościach nabycia obywatelstwa obcego, nie można jednoznacznie stwierdzić, iż nastąpiła, na podstawie art. 13 ust.1 ustawy z 1962 r. o obywatelstwie polskim, utrata obywatelstwa polskiego. Z tych samych powodów nie można też stwierdzić posiadania przez wnioskodawczynię obywatelstwa polskiego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00