Wyrok NSA z dnia 27 listopada 2007 r., sygn. I OSK 1648/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Janina Antosiewicz (spr) Sędziowie sędzia del. WSA Marzenna Linska- Wawrzon sędzia NSA Marek Stojanowski Protokolant Magdalena Cieślak po rozpoznaniu w dniu 27 listopada 2007r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Ministra Budownictwa od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 maja 2006 r. sygn. akt I SA/Wa 694/05 w sprawie ze skargi T. D. na decyzję Ministra Infrastruktury z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy wznowienia postępowania oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, wyrokiem z dnia 24 maja 2006 r. sygn. akt I SA/Wa 694/05, uwzględniając skargę T. D. uchylił decyzję Ministra Infrastruktury z dnia [...] nr [...] oraz poprzedzającą ją decyzję tegoż organu z dnia [...], w przedmiocie odmowy wznowienia postępowania.
W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył ustalenia organów, które uznał za prawidłowe oraz własną ocenę prawną, stwierdzając co następuje.
Naczelnik Dzielnicy Ł.- [...], decyzją z dnia [...] marca 1982 r. nr [...], orzekł o wywłaszczeniu nieruchomości położonej w Ł. przy ul. [...], oznaczonej jako działki o numerach ewidencyjnych: [...],[...],[...],[...], stanowiącej własność M. D.. Następnie Wojewoda Ł. decyzją z dnia [...] nr [...], po rozpatrzeniu wniosku E. D., spadkobierczyni M. D., stwierdził nieważność decyzji wywłaszczeniowej z dnia [...] marca 1982 r. Prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast, rozpoznający odwołanie Polskiego Związku Działkowców Okręgowego Zarządu w Ł., decyzją z dnia [...] nr [...], utrzymał w mocy decyzję Wojewody Ł. z dnia [...]. Decyzja Prezesa Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast z dnia [...] stała się ostateczna.
W dniu 14 czerwca 2004 r. T. D. wystąpił z wnioskiem o wznowienie postępowania zakończonego powyższą ostateczną decyzją Prezesa Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast z dnia [...], wnosząc o uchylenie zaskarżonych dotychczasowych decyzji z braku podstaw do stwierdzenia nieważności decyzji wywłaszczeniowej z dnia [...] marca 1982 r. W uzasadnieniu wniosku wskazano, że ustawa z dnia 6 maja 1981 r. o pracowniczych ogrodach działkowych (Dz. U. z 1996 r. Nr 85, poz. 390 ze zm.) wprowadziła w art. 13 odrębną od gruntu własność obiektów Polskiego Związku Działkowców i użytkowników działek w pracowniczych ogrodach działkowych, a zatem postępowanie administracyjne zakończone ostateczną decyzją z dnia [...] toczyło się bez udziału użytkowników działek, co stanowi przesłankę do wznowienia postępowania, określoną w art. 145 § 1 pkt 4 k.p.a. Ponadto wnioskujący podkreślili, że Prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast błędnie ocenił działania organu orzekającego o wywłaszczeniu, a ponadto chybiony jest zarzut braku uzasadnienia niezbędności wywłaszczenia przedmiotowej nieruchomości.