Wyrok NSA z dnia 21 maja 2007 r., sygn. I OSK 1096/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jolanta Rajewska Sędziowie NSA Irena Kamińska (spr.) Joanna Runge - Lissowska Protokolant Tomasz Zieliński po rozpoznaniu w dniu 21 maja 2007r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 marca 2006 r. sygn. akt II SA/Wa 1517/05 w sprawie ze skargi M. D. na decyzję Ministra Obrony Narodowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zwolnienia z zawodowej służby wojskowej 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie; 2. zasądza od Ministra Oborny Narodowej na rzecz M. D. kwotę 180 zł (sto osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, wyrokiem z dnia 23 marca 2006r., wydanym w sprawie o sygn. akt II S.A./Wa 1517/05, oddalił skargę M. D. na decyzję Ministra Obrony Narodowej z dnia [...]., Nr [...], w przedmiocie zwolnienia z zawodowej służby wojskowej.
W uzasadnieniu Sąd I instancji wskazał, że podstawą materialnoprawną zaskarżonej decyzji był przepis art. 111 pkt 7 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o zawodowej służbie wojskowej (Dz. U. Nr 179, poz. 1750 z późn. zm.), nazywanej dalej ustawą pragmatyczną. Zgodnie z jego brzmieniem, żołnierza zawodowego zwalnia się z zawodowej służby wojskowej w przypadku odmowy pełnienia służby na równorzędnym lub wyższym stanowisku służbowym, w razie zwolnienia z zajmowanego stanowiska, z powodu likwidacji zajmowanego przez niego stanowiska służbowego. Definicję stanowiska służbowego określa art. 6 ust. 1 pkt 3 ustawy pragmatycznej. Wedle jego brzmienia stanowisko służbowe, to usytuowanie żołnierza zawodowego w hierarchii służbowej jednostki organizacyjnej, z określonymi dla tego stanowiska:
a) nazwą,
b) stopniem etatowym,
c) wymaganiami kwalifikacyjnymi,
d) opisem stanowiska,