Wyrok NSA z dnia 8 listopada 2007 r., sygn. II OSK 1474/06
Zmiana przepisów o właściwości rzeczowej po wydaniu decyzji ostatecznej skutkuje przeniesieniem kompetencji w zakresie wydania rozstrzygnięcia o wznowieniu postepowania na podstawie art. 150 par. 1 w zw. z art. 149 k.p.a. na nowy organ, który zyskał swe upprawnienie wskutek zmiany przepisów.
- teza na str. 7 uzasadnienia
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zygmunt Niewiadomski Sędziowie: Sędzia del. WSA Arkadiusz Despot Mładanowicz Sędzia NSA Ludwik Żukowski (spr.) Protokolant Anna Wieczorek po rozpoznaniu w dniu 8 listopada 2007r., na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 11 stycznia 2006 r. sygn. akt II SA/Po 281/04 w sprawie ze skargi M. W. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w P. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie pozwolenia na użytkowanie obiektu 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Poznaniu 2. zasądza od M. W. na rzecz [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w P, kwotę 250 ( dwieście pięćdziesiąt ) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
U z a s a d n i e n i e
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu (zwany dalej WSA, Sądem pierwszej instancji lub Sądem) wyrokiem z dnia 11 stycznia 2006 r., sygn. akt II SA/Po 281/04 wskutek skargi M. W. stwierdził nieważność decyzji [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w P. z dnia [...], nr [...] oraz poprzedzającej ją decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w P., którymi odmówiono M. W. uchylenia w postępowaniu wznowionym ostatecznej decyzji Starosty Powiatu P. z dnia [...]., nr [...] w przedmiocie udzielenia M. i Z. D. pozwolenia na użytkowanie budynku magazynowego położonego na działkach nr [...], [...] i [...] w G. przy ulicy [...]. W uzasadnieniu wyroku stwierdzono, że skarga zasługuje na uwzględnienie, jednak z przyczyn, które Sąd wziął pod uwagę z urzędu. W ocenie Sądu, zaskarżona decyzja [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w P. oraz poprzedzająca ją decyzja Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w P. dotknięte zostały wadą nieważności określoną w art. 156 § 1 pkt 1 k.p.a ., gdyż organy te nie były właściwe do rozpatrzenia wniosku M. W. o wznowienie postępowania zakończonego ostateczną decyzją Starosty Powiatu P. udzielającą pozwolenia na użytkowanie budynku magazynowego. Jak podkreślono w uzasadnieniu wyroku, stosownie do art. 150 § 1 k.p.a . organem administracji publicznej właściwym w sprawie wznowienia postępowania jest organ, który wydał decyzję w ostatniej instancji. Skoro decyzja dotychczasowa, której uchylenia we wniosku o wznowienie postępowania żądała M. W., wydana została przez Starostę Powiatu P., to ten właśnie organ był organem właściwym do badania wniosku o wznowienie postępowania w pierwszej instancji. Dla właściwości organu badającego podstawy wznowienia postępowania nie miała wpływu, co błędnie założyły orzekające organy, zmiana legislacyjna wprowadzona z dniem 11 lipca 2003 r. przez ustawę z dnia 27 marca 2003 r. o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U . Nr 80, poz. 718 ze zm.). Wprawdzie nowelizacja przeniosła właściwość rzeczową w sprawach udzielania pozwoleń na użytkowanie obiektów budowlanych ze starostów na inspektorów nadzoru budowlanego, to jednak zmiana ta odnosi się tylko do postępowań toczących się w zwykłym trybie. W sprawie wznowienia postępowania zakończonego ostateczną decyzją wydaną w ostatniej instancji przez starostę, właściwość zachował tenże starosta, pomimo tego, że nie jest on już organem władnym załatwiać sprawy pozwolenia na użytkowanie w zwykłym trybie.