Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 5 grudnia 2007 r., sygn. I GSK 236/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zofia Borowicz (spr.) Sędziowie NSA Kazimierz Brzeziński Jan Kacprzak Protokolant Karolina Mamcarz po rozpoznaniu w dniu 20 listopada 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w K. z dnia 3 października 2006 r. sygn. akt III SA/Kr 448/04 w sprawie ze skargi A. G. na postanowienie Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] marca 2004 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania celnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w K. wyrokiem z 3 października 2006 r., sygn. akt III SA/Kr 448/04, po rozpoznaniu skargi A. G. na postanowienie Dyrektora Izby Celnej w K. z [...] marca 2004 r., nr [...], w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania celnego - uchylił zaskarżone postanowienie oraz utrzymane nim w mocy postanowienie organu celnego pierwszej instancji oraz zasądził zwrot kosztów postępowania.

Sąd oparł swoje ustalenia na następującym stanie faktycznym. W dniu 27 lipca 1997 r. funkcjonariusze Policji zatrzymali do kontroli drogowej samochód osobowy marki PEUGEOT 309, na francuskich numerach rejestracyjnych [...], którym kierował skarżący A. G. W czasie kontroli skarżący nie posiadał żadnych dokumentów dotyczących statusu prawnego pojazdu na polskim obszarze celnym. W związku z podejrzeniem, że samochód został wprowadzony na polski obszar celny bez uiszczenia należności celnych, dlatego zostało wszczęte postępowanie karno-skarbowe przez Urząd Celny w P., a następnie sprawa została przekazana do Sądu Rejonowego w S. Sąd Okręgowy w K. wyrokiem z dnia [...] października 2002 r., sygn. akt [...], uniewinnił A. G. od zarzutu popełnienia przestępstwa karnego skarbowego z art. 82 § 1 duks i orzekł o zwrocie przedmiotowego pojazdu na jego rzecz. Samochód był przechowywany przez Urząd Celny w P., który akta sprawy dotyczące pojazdu w dniu 5 sierpnia 2003 r. przekazał według właściwości miejscowej do Urzędu Celnego w K.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00