Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 12 września 2007 r., sygn. I GSK 61/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Czesława Socha (spr.) Sędziowie Jan Grabowski NSA Jerzy Sulimierski Protokolant Marcin Chojnacki po rozpoznaniu w dniu 12 września 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. T. - Przedsiębiorstwo Produkcyjno - Handlowe [...] w Kusowie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 27 września 2006 r. sygn. akt I SA/Sz 166/06 w sprawie ze skargi A. T. - Przedsiębiorstwo Produkcyjno - Handlowe [...] w Kusowie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Szczecinie z dnia [...] grudnia 2005 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 27 września 2006 r. o sygnaturze akt I SA/Sz 166/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę A. T. - Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego "[...]" w Kusowie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Szczecinie z dnia [...] grudnia 2005 r. o nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe w zakresie klasyfikacji taryfowej oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług. Decyzja ta uchyliła decyzję organu I instancji z dnia 28 maja 2004 r. w części dotyczącej klasyfikacji taryfowej, stawki celnej, kwoty długu celnego i podatku VAT dla koncentratu białka sojowego "Soycomil K", orzekając w tym zakresie, zaś w pozostałej części utrzymała w mocy decyzję organu I instancji.

Sąd oparł swoje rozstrzygnięcie na ustaleniach faktycznych organów celnych obu instancji, które stwierdziły, że zgłoszenie celne dokonane przez skarżącego według dokumentu SAD z dnia 9 czerwca 2001 r. o nr [...], na podstawie którego objęto procedurą dopuszczenia do obrotu między innymi sprowadzony z Niemiec preparat o nazwie "Biotyna - witamina H" w zakresie klasyfikacji taryfowej nie jest prawidłowe. Towar ten, złożony w 2% z witaminy H oraz w 98% z laktozy, nie zalicza się do prowitamin, witamin lub ich pochodnych, lecz do produktów służących do karmienia zwierząt poprzez dodawanie do paszy. Powinien być zaklasyfikowany do kodu PCN 2309 90 93 0 obejmującego premiksy, czyli preparaty ułatwiające trawienie i zapewniające dobre wykorzystanie paszy przez zwierzęta i chroniące ich zdrowie, a nie do kodu PCN 2936 29 30 obejmującego witaminę H i jej pochodne. W związku z tym zastosowano stawkę celną autonomiczną 20% zamiast stawki celnej 5%.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00