Wyrok NSA z dnia 20 czerwca 2007 r., sygn. I GSK 1866/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Cezary Pryca (spr.) Sędziowie NSA Jerzy Sulimierski Marek Zalewski Protokolant Jakub Janicki po rozpoznaniu w dniu 20 czerwca 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] Spółki z o.o. w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 25 kwietnia 2006 r. sygn. akt V SA/Wa 2469/05 w sprawie ze skargi [...] Spółki z o.o. w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia [...] sierpnia 2005 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług oddala skargą kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 25 kwietnia 2006 r., sygn. akt V SA/Wa 2469/05 oddalił skargę [...] Spółki z o.o. w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia [...] sierpnia 2005 r., nr [...]w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe.
Sąd oparł swe ustalenia na następującym stanie faktycznym:
Naczelnik Urzędu Celnego III "Port Lotniczy" w Warszawie decyzją z dnia [...] czerwca 2004 r., nr [...] uznał za nieprawidłowe zgłoszenie celne z dnia [...] września 2001 r., nr [...] w zakresie wartości ogólnej i statystycznej towaru ujętego w powyższym dokumencie SAD oraz kwoty wynikającej z długu celnego i orzekając w tej części określił wartość celną towaru w skorygowanej (obniżonej) wysokości, ustalonej z uwzględnieniem udzielonego importerowi przez eksportera rabatu obniżającego fakturowaną pierwotnie należność eksportera.
Orzekając na skutek odwołania strony, Dyrektor Izby Celnej w Warszawie decyzją z dnia [...] sierpnia 2005 r. nr [...] utrzymał w mocy decyzję organu I instancji. W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy wskazał, że po przyjęciu zgłoszenia celnego przeprowadzono u importera kontrolę, w toku której ujawniono zawartą przez niego z eksporterem umowę o sprzedaży, dystrybucji i wsparciu technicznym z dnia 1 stycznia 1996 r., przewidującą stosowanie w imporcie leków rabatu udzielanego importerowi według okresowo ustalanych przez te podmioty zasad. W ramach tej umowy rabaty realizowane były na podstawie not kredytowych eksportera, określających kwotowe wysokości otrzymywanych przez importera obniżek. Ustalono, że notą kredytową nr IN [...] z dnia [...] sierpnia 2001 r., odnoszącą się do faktury nr IN [...] z dnia [...] sierpnia 2001 r., obniżono wartość importowanych leków podaną w fakturze. Ponadto notą kredytową nr AD [...] z dnia [...] lutego 2002 r. przyznano importerowi dodatkowy rabat za rok 2001 w wysokości 4 mln złotych. Zdaniem organu odwoławczego, w tym stanie rzeczy w świetle art. 23 § 1 i § 9 Kodeksu celnego uzasadniona była korekta (obniżenie) wartości celnej towaru dokonana przez organ celny I instancji.