Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 5 grudnia 2005 r., sygn. I GSK 1279/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jacek Chlebny, Sędziowie NSA Rafał Batorowicz, Maria Myślińska (spr.), Protokolant Anna Fyda, po rozpoznaniu w dniu 5 grudnia 2005 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej spółki A [sp. z o.o. w W.] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 3 marca 2005 r. sygn. akt V SA/Wa 695/04 w sprawie ze skargi spółki A na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia [...] lutego 2004 r. Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 3 marca 2005 r. sygn. akt V SA/Wa 695/04 oddalił skargę spółki A [sp. z o.o. w W.] na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia [...] lutego 2004 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe.

W uzasadnieniu wyroku podano między innymi, że w dniu 14 sierpnia 2000 r. dokonano zgłoszenia celnego farmaceutyków sprowadzonych ze Szwajcarii, zawartego w formularzu SAD nr [...], które objęto procedurą dopuszczenia do obrotu. Do zgłoszenia dołączono deklarację wartości celnej oraz faktury zakupu.

Naczelnik Urzędu Celnego II w W. decyzją z dnia [...] lipca 2003 r. uznał powyższe zgłoszenie celne za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości celnej towaru i w tym zakresie określił wartość celną w skorygowanej (obniżonej) wysokości uznając, że podana w fakturze handlowej wartość leków została zawyżona.

Dyrektor Izby Celnej w Warszawie decyzją z dnia [...] lutego 2004 r. utrzymał w mocy decyzję organu celnego pierwszej instancji.

Oddalając skargę spółki Sąd wskazał, że wartość celna przedmiotu importu zadeklarowana została w przyjętym przez organ zgłoszeniu celnym, w wysokości odpowiadającej wartości (cenie) transakcyjnej określonej w fakturze eksportera przedstawionej przy zgłoszeniu celnym. W wyniku późniejszej kontroli przeprowadzonej u importera przez funkcjonariuszy celnych ujawnione zostały dwie umowy o dostawach produktu z dnia 10 listopada 1998 r., zawarte między spółka A (importerem) a firmą B - Belgia i firmą C (eksporterem), umowy o dystrybucji i dostawach zawarte w dniu 1 maja 2001 r. (z mocą wsteczną od 1 stycznia 2000 r.) między spółką A (importerem) a firmą B - Belgia, firmą C i firmą D - Irlandia (eksporterem), przewidujące udzielanie skarżącej upustów od wartości zakupionych leków, oraz noty kredytowe w/w eksporterów, według których skarżąca otrzymywała przewidziane umowami upusty, w kwotach określonych w notach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00