Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 19 kwietnia 2007 r., sygn. I FSK 666/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Janusz Zubrzycki Sędziowie sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (spr.) Sędzia NSA Ryszard Mikosz Protokolant Jan Jaworski po rozpoznaniu w dniu 19 kwietnia 2007 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P. Spółki z o. o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 3 lutego 2006 r., sygn. akt III SA/Wa 2790/05 w sprawie ze skargi P. Spółki z o. o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie, 2. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie na rzecz P. Spółki z o. o. w W. kwotę 8.230 (słownie: osiem tysięcy dwieście trzydzieści) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi kasacyjnej jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 3 lutego 2006 r., sygn. akt III SA/Wa 2790/05, mocą którego oddalono skargę P. sp. z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług.

W motywach orzeczenia Sąd wskazał, że Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie decyzją z [...] określił stronie za miesiące od grudnia 2002 r. do maja 2003 r. kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny miesiąc, kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy za czerwiec 2003 r. oraz ustalił kwotę dodatkowego zobowiązania w podatku od towarów i usług za miesiące od grudnia 2002 r. do czerwca 2003 r.

W ocenie organu pierwszej instancji Spółka błędnie określiła moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia usługi najmu nieruchomości na rzecz A. sp. z o.o. w K. Z uwagi na treść art. 6 ust. 8b pkt 4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) - zwana dalej ustawą o VAT - organ podatkowy stwierdził, że w związku ze zmianą umowy dokonaną porozumieniem z 12 marca 2002 r. obowiązek podatkowy z tytułu świadczonej usługi najmu za październik, listopad i grudzień 2002 r. oraz styczeń 2003 r. powstał już w grudniu 2002 r., a nie w lutym 2003 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00