Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 15 maja 2007 r., sygn. I FSK 798/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Janusz Zubrzycki Sędziowie sędzia NSA Artur Mudrecki sędzia del. WSA Barbara Kołodziejczak - Osetek (spr.) Protokolant Katarzyna Jaszuk po rozpoznaniu w dniu 15 maja 2007 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w Łodzi od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 24 stycznia 2006 r. sygn. akt I SA/Łd 1285/05 w sprawie ze skargi P. Z. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Łodzi z dnia [...] października 2005 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym uiszczonym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego 1) oddala skargę kasacyjną; 2) zasądza od Dyrektora Izby Celnej w Łodzi na rzecz P. Z. kwotę 917 (słownie: dziewięćset siedemnaście) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 24 stycznia 2006 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w sprawie ze skargi P. Z. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Łodzi z dnia [...] października 2005 r. nr [...] uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji i określił, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku.

Sąd ustalił, że skarżący zwrócił się do Naczelnika Urzędu Celnego [...] w Łodzi z wnioskiem o zwrot nadpłaty podatku akcyzowego uiszczonego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu osobowego jednocześnie wskazując, że pobór tego podatku jest sprzeczny z postanowieniami Traktatu Ustanawiającego Wspólnotę Europejską. Organ pierwszej instancji odmówił zwrotu przedmiotowego podatku uznając, że podatnik wykonał obowiązek podatkowy nałożony przez ustawę. Dodatkowo organ podkreślił, że Państwa Członkowskie zachowały prawo do wprowadzania podatków na wyroby akcyzowe niezharmonizowane zgodnie z własną polityką fiskalną, a samochody osobowe należą do wyrobów niezharmonizowanych.

Dyrektor Izby Celnej w Łodzi uznał, że wniosek strony dotyczył stwierdzenia nadpłaty podatku akcyzowego w rozumieniu przepisów Ordynacji podatkowej, a w przedmiotowej sprawie brak było podstaw prawnych do stwierdzenia nadpłaty i zwrotu podatku akcyzowego. Organ stwierdził, że obowiązek zapłaty podatku z tytułu zakupu samochodu przed jego pierwszą rejestracją spoczywa zarówno na nabywcy samochodu krajowego jak i unijnego. Nabywca samochodu unijnego nie jest więc dyskryminowany w rozumieniu art. 90 Traktatu Ustanawiającego Wspólnotę Europejską - dalej: "TWE".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00