Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 25 padziernika 2006 r., sygn. I FSK 146/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Zając, Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka - Medek, Sędzia NSA Zofia Przegalińska (sprawozdawca), Protokolant Magdalena Nowakowska, po rozpoznaniu w dniu 25 października 2006 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w Łodzi od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 9 listopada 2005 r. sygn. akt I SA/Łd 980/05 w sprawie ze skargi A. W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Łodzi z dnia [...] czerwca 2005 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty i zwrotu podatku akcyzowego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 9 listopada 2005r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi uchylił decyzję Dyrektora Izby Celnej w Łodzi oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Celnego [...] w Łodzi z [...] marca 2005r. odmawiającą stwierdzenia nadpłaty i zwrotu podatku akcyzowego A. W.

Z uzasadnienia tego wyroku wynika, że 14 lutego 2005r. A. W. złożyła w [...] Urzędzie Celnym w Łodzi deklarację uproszczoną w związku z nabyciem wewnątrzwspólnotowym samochodu osobowego Honda Civic, a w dniu 24 lutego 2005r. zapłaciła zadeklarowaną kwotę podatku akcyzowego w kwocie 6996 zł.

W dniu 10 marca 2005r. podatniczka złożyła w Urzędzie Celnym wniosek

o stwierdzenie i zwrot nadpłaty w podatku akcyzowym w wyżej określonej wysokości, załączając do wniosku korektę deklaracji uproszczonej z kwotą podatku "0".

Uzasadniając wniosek A. W. stwierdziła, że podatek akcyzowy pobrany został na podstawie art. 80, art. 81 ust.1 i art. 82 ust.4 ustawy

z dnia 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z 22 kwietnia 2004r. w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego. Jednakże w związku z wejściem w życie w stosunku do Polski Traktatu z 16 kwietnia 2003r. o przystąpieniu do Unii Europejskiej od tej daty w Polsce obowiązuje prawo Unii Europejskiej, którego część stanowi prawo wspólnotowe, w tym Traktat Rzymski z 1957r. o ustanowieniu Wspólnoty Europejskiej. Jak wynika z art. 91 Konstytucji RP oraz przepisów prawa wspólnotowego, prawo wspólnotowe stało się częścią polskiego porządku prawnego. W razie sprzeczności między normami prawa wspólnotowego a normami wewnętrznego prawa polskiego, pierwszeństwo mają te pierwsze. Nadto podatniczka stwierdziła, że organy administracji, w tym także organy celne, mają obowiązek stosowania prawa wspólnotowego, a w razie sprzeczności prawa krajowego z prawem wspólnotowym nie powinny stosować prawa krajowego. Dalej podatniczka wywiodła, że zastosowane do niej przepisy ustawy o podatku akcyzowym są sprzeczne z art. 90 ust.1 Traktatu Rzymskiego

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00