Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 15 maja 2007 r., sygn. I FSK 799/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Janusz Zubrzycki (spr.) Sędziowie sędzia NSA Artur Mudrecki sędzia del. WSA Barbara Kołodziejczak - Osetek Protokolant Katarzyna Jaszuk po rozpoznaniu w dniu 15 maja 2007 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w Łodzi od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 8 lutego 2006 r. sygn. akt I SA/Łd 1413/05 w sprawie ze skargi A. S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Łodzi z dnia [...] października 2005 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego 1) oddala skargę kasacyjną; 2) oddala wniosek A. S. w przedmiocie zasądzenia kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi uchylił decyzję Dyrektora Izby Celnej w Łodzi oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Celnego [...] w Łodzi w przedmiocie odmowy zwrotu podatku odprowadzonego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru.

Powyższą decyzją Dyrektor Izby Celnej, nie znajdując podstaw prawnych do zwrotu podatku akcyzowego zapłaconego przez A. S., utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji w przedmiotowej sprawie.

W trakcie postępowania podatkowego ustalono, iż A. S. nabył wewnątrzwspólnotowo samochód osobowy (rok prod. 1997). Wykonał ciążący na nim obowiązek zapłaty podatku akcyzowego na terytorium kraju, jednakże w kwietniu 2005 r. podatnik złożył wniosek o zwrot niesłusznie pobranego podatku akcyzowego, powołując się przy tym na niezgodność polskich przepisów podatkowych z prawem wspólnotowym. Nie skonkretyzował przy tym, które przepisy prawa unijnego zostały naruszone.

Organ podatkowy stwierdził, iż w przedmiotowej sprawie brak podstaw do zwrotu uiszczonego podatku. Podatnik wyliczył i uiścił kwotę podatku akcyzowego i zrobił to słusznie na podstawie obowiązujących przepisów prawa.

W odwołaniu od decyzji organu pierwszej instancji podatnik podtrzymał zarzuty uwzględnione we wniosku o zwrot zapłaconego podatku. Wskazał przy tym, iż Naczelnik Urzędu Celnego stosując przepisy ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 ze zm.), dalej "ustawa o podatku akcyzowym", nie uwzględnił nadrzędności prawa Unii Europejskiej nad prawem krajowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00