Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 26 padziernika 2007 r., sygn. I FSK 1350/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Adam Bącal Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka - Medek Sędzia NSA Krzysztof Stanik (spr.) Protokolant Karolina Szulc po rozpoznaniu w dniu 26 października 2007 r. na rozprawie w Izbie Finansowej ze skargi kasacyjnej B. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Ł. z dnia 11 lipca 2006 r., sygn. akt I SA/Łd 358/06 w sprawie ze skargi B. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia 10 stycznia 2006 r., [...] w przedmiocie umorzenia zaległości podatkowych z tytułu podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Ł. do ponownego rozpoznania, 2. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. na rzecz skarżącej kwotę 120 zł (sto dwadzieścia złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 11.07.2006 r., sygn. I SA/Łd 358/06, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę Bożeny S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia 10.01.2006 r. w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości podatkowych z tytułu podatku od towarów i usług.

W uzasadnieniu do tego wyroku w pierwszej kolejności przedstawiono przebieg postępowania przed sądami administracyjnymi. W tych ramach wskazano, że Bożena S. w dniu 21.07.2006 r. złożyła do Naczelnika Urzędu Skarbowego Ł. wniosek o umorzenie zaległości w podatku od towarów i usług za lata podatkowe 2001-2003. Swój wniosek strona umotywowa trudną sytuacją rodzinną oraz majątkową. Wyjaśniła, że zaległość podatkowała powstała w wyniku nieznajomości przepisów prawa podatkowego oraz nieumiejętnego prowadzeniem ksiąg rachunkowych. Wyeksponowano również, że kłopoty z regulacją zobowiązań podatkowych były również skutkiem utraty środków pieniężnych w wyniku kradzieży w prowadzonym przez skarżącą sklepie spożywczo-przemysłowym.

Decyzją z dnia 19.10.2006 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego Ł. na podstawie art. 67 § 1 ustawy z 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 ze zm.) odmówił skarżącej umorzenia wskazanej przez nią zaległości podatkowej. W ocenie organu okoliczności zaprezentowane w uzasadnieniu wniosku nie dawały podstawy do wyjątkowego potraktowania podatniczki, o jakim mowa w przywołanym przepisie. Podkreślono, że wyrażenie zgody na umorzenie zaległości podatkowych, powstałych w związku ze stwierdzeniem poważnych nieprawidłowości w postępowaniu podatnika, oznaczałoby akceptację dla tego typu zachowań innych podatników, co w sposób oczywisty kolidowałoby z interesem społecznym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00