Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 16 lutego 2007 r., sygn. II FSK 210/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Rudowski, Sędziowie NSA Krystyna Nowak (sprawozdawca), del. WSA Małgorzata Długosz-Szyjko, Protokolant Barbara Mróz, po rozpoznaniu w dniu 16 lutego 2007 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Mariusza B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 30 czerwca 2005 r. sygn. akt I SA/Sz 590/04 w sprawie ze skargi Mariusza B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w S. z dnia 21 czerwca 2004 r. (...) w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2002 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Mariusza B. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w S. kwotę 1.800 (jeden tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 30 czerwca 2005 r. I SA/Sz 590/04, wydanym na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi WSA w Szczecinie oddalił skargę Mariusza B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w S. z 21 czerwca 2004 r. (...) w sprawie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2002 r.
Z uzasadnienia wyroku wynikało, że skarżący w 2002 r. prowadził działalność gospodarczą w zakresie detalicznej sprzedaży artykułów spożywczych i przemysłowych w miejscowości C., w trzech punktach sprzedaży oraz w spółce cywilnej "H." - Zbigniew M.-B., Mariusz B. z udziałem w zysku wynoszącym 50%. Dochód z działalności podatnika był opodatkowany na zasadach ogólnych; prowadził podatkowe księgi przychodów i rozchodów.
W toku kontroli ustalono, że księgi te był nierzetelne po stronie przychodów.
Dokonana przez organ podatkowy analiza działalności gospodarczej firmy "H." - w oparciu o dowody źródłowe - wykazała, że koszt własny sprzedanych towarów handlowych według cen zakupu netto wynikający z dokumentów źródłowych i księgi był wyższy od przychodu ze sprzedaży tych towarów wykazanego w księdze. Równocześnie, według oświadczenia wspólnika podatnika przy sprzedaży stosowana była średnia marża w granicach 15%, a na poszczególne towary od 6% do 25%. Organ dokonał więc szacunkowego określenia wysokości przychodu w spółce cywilnej "H.".
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right